Ρέθυμνο - Προμηθέας 72-73

Ο Προμηθέας (3-2) νίκησε με 72-73 το Ρέθυμνο το οποίο ακόμη δεν έχει νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι παρά την κούραση από τις διπλές υποχρεώσεις και το ταξίδι στο Στρασβούργο, νίκησαν στην Κρήτη επικρατώντας του Ρεθύμνου με 72-73.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με τους Μπαρτ και Ντάνιελς να σκοράρουν είχαν ένα μικρό προβάδισμα, όμως στην δεύτερη περίοδο η κατάσταση άλλαξε εντυπωσιακά. ΟΙ παίκτες του Μυκονιάτη έκαναν πάρα πολλά λάθη και με τον φευγάτο μέχρι πρότινος Παρκς και τον Λίποβι, πήραν διαφορά 13 πόντων (25-38, 19').

''Εδώ παίζεις στην έδρα σου και με Cash Out* '' *Ισχύουν Όροι και Προυποθέσεις

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε αποφασισμένο το τρίτο δεκάλετπο και με σερί 8-00 προσπέρασε στο σκορ (41-40, 22΄). Οι παίκτες του Γιατρά παρουσίασαν σημάδια κούρασης ενώ έχασαν και τον Παρκς με τραυματισμό κι έτσι οι Πατρινοί έπαιξαν αρκετή ώρα με τον Μέγιερ στη θέση «5». Ο Γκίκας με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 67-71 (39'), όμως ο Μπαρτ τον μιμήθηκε μετατρέποντας το σκορ σε 72-73 (27'' πριν τη λήξη). Στο τέλος πάντως οι δύο ομάδες αστόχησαν στα σουτ κι έτσι πανηγύρισαν τη νίκη οι Πατρινοί.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας σούταρε με 41% στα τρίποντα, έδωσε 9 περισσότερες ασίστ από το Ρέθυμνο (11-20) κι έκανε λιγότερα λάθη (13-9).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νίκος Γκίκας τελείωσε με 11 πόντους (οι 5 στο τελευταίο δίλεπτο), είχε ακόμη 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα λάθος κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπρέισι Ντέιβις είχε 7 πόντους, μόνο με βολές και πήρε μόλις 2 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 72-73, το Ρέθυμνο έβγαλε άμυνα όμως ο Μπαρτ αστόχησε σε νεκρό χρόνο.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ολεξάντρ Λίποβι ολοκλήρωσε με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τα πολλά λάθη του πρώτου ημιχρόνου (10). Ο Προμηθέας τον τραυματισμό του Παρκς.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-40, 55-53, 72-73