Χολαργός - ΠΑΟΚ 74-68

Ο Χολαργός ήταν το απόλυτο αφεντικό στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ, πετυχαίνοντας τη σπουδαιότερη νίκη της σύντομης ιστορίας του στην Basket League (74-68), έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Βλάντο Γιάνκοβιτς (19π.).

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τον ΠΑΟΚ κι ανέβηκαν στο 2-2 στην κατάταξη και υποχρεώνοντας τον «Δικέφαλο» στη δεύτερη ήττα του στο πρωτάθλημα πριν από την αναμέτρηση με τη Ναντέρ για το Basketball Champions League.

Ο αγώνας

Ο Χολαργός βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον ΠΑΟΚ, προηγήθηκε 7-0 με το τρίποντο του Χόκινς ενώ ο Βλάντο Γιάνκοβιτς ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 14-3 στο 5'06" από τη γραμμή των βολών. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 25-15 σουτάροντας με 63% στα δίποντα (7/11), έχοντας 8 ριμπάουντ αντί 5 των «ασπρόμαυρων» και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους σε 4 λάθη.

Στη συνέχεια ο Χόκινς ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 36-24 στα 2'25" για το ημίχρονο ενώ οι νεοφώτιστοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37-28, έχοντας ως κορυφαίους σκόρερ τους Λοβ (12π.) και Γιάνκοβιτς (10π.) απέναντι στον ΠΑΟΚ που στηρίχτηκε στις πρωτοβουλίες του Φιλ Γκος (8π., 3ριμπ.). Παρεμπιπτόντως, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επέμεινε στο μακρινό σουτ έχοντας μόλις 3/11 τρίποντα (27%). Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει με τους Γκος και Αθηναίου (55-48, 29'21") ενώ ο Μαργαρίτης έριξε τη διαφορά στους 5 (57-52, 30'43") όμως ο Χολαργός άντεξε στην πίεση του «Δικεφάλου», έκανε επιμέρους σκορ 11-2 και προηγήθηκε με +14 με τον Γιάνκοβιτς (68-54, 34'45")!

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να γυρίσουν το ματς, κάνοντας σερί 10-0 και μειώνοντας σε 68-64 με τον Τέπιτς όμως οι Φιτζπάτρικ και Γιάνκοβιτς «κλείδωσαν» τη νίκη για τον Χολαργό.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Χολαργός ειχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ σε 14 λάθη, έκανε 6 κλεψίματα και δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στον αντίπαλότου.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς πέτυχε 19 πόντους με 10/11 βολές, 3/3 δίποντα και 1/6 τρίποντα ενώ είχε ακόμα 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη και 6 κερδισμένα φάουλ στα 29:45 που έμεινε στο παρκέ

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντάντι Αγκμπελέσε είχε 7 πόντους και 13 ριμπάουντ για τον Χολαργό.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντάριους Γκάρετ είχε 2 πόντους με 0/2 σουτ εντός πεδιάς σε 14:24.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση του Χολαργού όταν ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 68-64 λίγο πριν από το φινάλε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ την απόδοσή του στο πρώτο ημίχρονο, ο Χολαργός τα «νεκρά» διαστήματα στο τέταρτο δεκάλεπτο που έδωσαν την ευκαιρία στον «Δικέφαλο» να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 37-28, 57-50, 74-68.