Προμηθέας - ΑΕΚ 79-69

Κάτια Πετροπούλου

Σε ένα ματς που ήταν στα ίσια μέχρι το 30', ο Προμηθέας «αποτελείωσε» την ΑΕΚ στην 4η περίοδο κι επικράτησε με 79-69, για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα της Πάτρας αρχίζει και «χτίζει» καλή παράδοση με τους «κιτρινόμαυρους», αφού μετά και την σημερινή νίκη, επέκτεινε το σερί των μεταξύ τους αναμετρήσεων στο 3-0.

Ο αγώνας παιζόταν επί ίσοις όροις μέχρι και την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου, όπου εκεί ο Έλις έκανε τρομερή «ζημιά» στην ΑΕΚ και με τα κρίσιμα καλάθια των Μπράουν - Κασελάκη, ο Προμηθέας πανηγύρισε στο «Δ. Τόφαλος».

Για τους φιλοξενούμενους, που είχαν μαζί και τον κόσμο τους, ο Μέις ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους, ο Ματσιούλις με 15, ο Χάντερ με 13 και ο Σάκοτα με 10.

Το ματς

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ (9-9, 5') και η 15λεπτη διακοπή που ακολούθησε, λόγω προβλήματος στο χρονόμετρο, δεν ήταν ικανή να τους... κόψει τον ρυθμό. Ο Προμηθέας πήρε ένα μικρό προβάδισμα (14-11, 7'), με την ΑΕΚ να μειώνει στο 10' (18-17). Οι παίκτες των δύο ομάδων συνέχιζαν να παίζουν γρήγορα και να προσφέρουν ωραίες φάσεις και το ματς ήταν στα ίσια (32-32, 15'). Ο Σαντ-Ρος έδωσε ωραίο φινάλε στην 2η περίοδο, όταν πέτυχε τρίποντο στη λήξη (37-40, 20'), με τον Χάντερ να έχει «κόψει» προηγουμένως τον Γκίκα.

Στην τρίτη περίοδο ο Χάντερ με καλάθια του έδωσε προβάδισμα 7 πόντων στους «κιτρινόμαυρους» (39-46, 22'), αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 8-0 και πέρασαν μπροστά (57-54, 28'), για να μειώσει με κάρφωμα ο Ρόμπερσον στο 30' (57-56).

Η εξαιρετική άμυνα του Έλις, σε συνδυασμό με την καλή κυκλοφορία της μπάλας και τα τρίποντα των Μπράουν - Λίποβι, έδωσαν στον Προμηθέα διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο ματς (71-61, 35') και τον οδήγησε στη νίκη (79-69).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας έκανε δουλειά στα ριμπάουντ, ειδικά στα επιθετικά, με τον Έλις να έχει 8. Επίσης, εκμεταλλεύτηκε τα 15 λάθη της ΑΕΚ και πήρε 17 πόντους, ενώ από τον πάγκο πέτυχε 45 πόντους.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έλις εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία της ΑΕΚ στο «5» κι έκανε... πάρτι! Ο Αμερικανός είχε 8 πόντους, 12 ριμπάουντ (8 επιθετικά), 5 τάπες και 2 κλεψίματα.

Ο Κασελάκης ήταν πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, ενώ πήρε και 5 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Μπράουν (15π., 3ασ., 2ρ., 2κλ., 1τ.) και Χολ (12π., 5ρ., 2ασ.) βοήθησαν την ομάδα τους.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Λαρεντζάκης και Γκρίφιν δεν ήταν σε καλή βραδιά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η άμυνα του Έλις στην 4η περίοδο και τα τρίποντα των Μπράουν-Λίποβι που επέτρεψαν στον Προμηθέα να πανηγυρίσει την νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ την ήττα και τα λάθη, ο Προμηθέας τίποτα.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η φοβερή συνεργασία του Γκίκα με τον Έλις στο 3', το alley oop του Σαντ-Ρος με τον Ρόμπερσον στο 12' και το τρίποντο του Κουβανού στο φινάλε της 2ης περιόδου!

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-40, 56-57, 79-69.