Ήφαιστος-Κολοσσός 82-76

Νίκος Καρφής

Ο Ήφαιστος εκμεταλλεύτηκε για άλλη μια φορά την έδρα του, έπικράτησε με 82-76 του Κολοσσού στην Λήμνο και ανέβηκε στο 2-2.

Δεν χάνει στην Λήμνο ο Ήφαιστος. Οι Νησιώτες μετά την νίκη επί του Πανιωνίου, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και κόντρα στον Κολοσσό, αφού επικράτησαν με 82-76.

Έτσι ανέβηκαν στο 2-2, με τους Ροδίτες να πέφτουν στο 1-3.

Με το PulseBet*, νιώθεις το παλμό του Live στοιχήματος όπως ποτέ ξανά– Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπρέιζελτον με 20 πόντους. Για την ομάδα της Ρόδου, ο Ντιγκς μέτρησε 18.

Το ματς

Ο Ήφαιστος μπήκε καλύτερα στο ματς και με τον Μπρέιζελτον πήρε προβάδισμα 8 πόντων (16-8 στο 6').Ο Κολοσσός προσπάθησε να μεώσει, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με τον καλύτερο τρόπο, αφού ο Σμιθ με δίποντο, 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, έκανε το 23-13.

Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν πολύ σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο της 2ης περιόδου, με τον Ντουρέν να ρίχνει τη διαφορά στους 2(29-27). Ο Ήφαιστος απάντησε με 5 σερί πόντους και έγραψε το 34-27 με τον Γκότσερ. Οι Νησιώτες κράτησαν μια διαφορά δέκα πόντων στο ημίχρονο (44-34). Ο Ήφαιστος είχε 26 ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο αντί 14 του αντιπάλου του.

Ο Ήφαιστος πάτησε... γκάζι στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε για 16 πόντους (58-42) με το καλάθι του Σμιθ. Ο Ντιγκς μείωσε σε 60-49 στο 27', αλλά ο Φρειμάνις έγραψε γρήγορα το 64-50 στο 28'. Ο Μπρέζελτον διαμόρφωσε το 66-52 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Νησιώτες ξέφυγαν για 15 πόντους (76-61) με τον Σμιθ στο 35'. Οι Ροδίτες μείωσαν στους 6 (80-74), 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ντιγκς αστόχησε σε προσπάθεια για τρίποντο, 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και έτσι ο Ήφαιστος πήρε μια σημαντική νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ήφαιστός έκανε... πάρτι στα ριμπάουντ (52 αντί 35 του αντιπάλου), ενώ... καθάρισε το ματς στα μέρα του 4ου δεκαλέπτου (76-61 στο 35').

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπρέιζελτον είχε 20 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Γκότσερ είχε 15 και ο Σμιθ σκόραρε 16, βοηθώντας τον Ήφαιστο να φτάσει στη νίκη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντουρέν έμεινε στους 5 πόντους με 2/7 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Oι γηπεδούχοι ξέφυγαν για 15 πόντους (76-61) στο 35' και ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να γυρίσει το ματς, παρόλο που έριξε τη διαφορά στους 6, 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ήφαιστος τίποτα, ενώ ο Κολοσσός την αδυναμία να καταβάσει ριμπάουντ και το ποσοστό στα τρίποντα (9/32, 28%).

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 44-34, 66-52, 82-76