Πανιώνιος - Άρης 70-66

Κάτια Πετροπούλου

Μπορεί να έχασε μια διαφορά 16 πόντων, αλλά ο Πανιώνιος πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην Basket League, αφού επικράτησε του Άρη με 70-66, για την 3η αγωνιστική. Δυναμικό «παρών» ο κόσμος.

Ένα αποτέλεσμα που το είχε μεγάλη ανάγκη πανηγύρισε ο Πανιώνιος στο «Αρτάκης».

Μαζί με τον κόσμο τους (απουσίαζαν οι οργανωμένοι, αλλά υπήρχαν μεμονωμένα στο γήπεδο), οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν του αποκαρδιωτικού Άρη με 70-66 και πήραν ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

Ζήσε τη δράση του ποδοσφαίρου και πολλές καθημερινές προσφορές* για όλους του παίκτες! (21+, *Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις)

Οι γηπεδούχοι έχασαν μια διαφορά 16 πόντων (45-29, 18'), ο Άρης έφτασε μια «ανάσα» από την ανατροπή (65-64, 38'), αλλά ο Νταρνέλ Χάρις με το τρίποντό του και η εξαιρετική συνεργασία του με τους Δίπλαρο και Τζονς έσωσε την κατάσταση.

Μπελ (11π.), Τζόουνς (11π., 2ασ., 2κλ.), Μποχωρίδης (9π., 4ρ., 5ασ.), Κάιζερ (8π., 6ρ., 2τ., 1κλ.) και Νταλό (7π., 7ρ, 4ασ., 1κλ.) προσπάθησαν να βοηθήσουν τους Θεσσαλονικείς.

Οι δύο ομάδες έδωσαν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι και με τον Μπέρι μπροστάρη (12π.), ο Πανιώνιος πήρε προβάδισμα (18-12, 6'). Τα τρίποντα... έδιναν κι έπαιρναν και οι Μπελ - Αγγέλου ισοφάρισαν (18-18, 8'), για να πάρουν οι «κυανέρυθροι» μικρό προβάσισμα στο δεκάλεπτο (24-22, 10').

Η ομάδα του Κρις Χουγκάζ σκλήρυνε στην άμυνα στο 2ο δεκάλεπτο και βελτιώθηκε στο ριμπάουντ (17 από 4 στο πρώτο δεκάλεπτο), με αποτέλεσμα να τρέξει επιμέρους 21-7 και να φτάσει στο +16 (45-29, 18'). Σλαφτσάκης και Τζόουνς έστειλαν τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 45-32 (20').

Δύο γρήγορα αντιαθλητικά των Τέιλορ και Μπράουν έδωσαν το δικαίωμα στον Άρη να μειώσει (45-38, 22'), αλλά ο Χάρις με τρίποντο και βολές πήγε ξανά την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (53-40, 25'), με τους γηπεδούχους να παραμένουν μπροστά στο 3ο δεκάλεπτο (58-49, 30').

Στην τελευταία περίοδο, ο Χάρις πλησίασε με τρίποντο (58-53, 32') και ο Κάιζερ κράτησε την ομάδα του κοντά (65-61, 35'). Μπράουν και Τζονς έχαναν καλάθια, με αποτέλεσμα ο Μποχωρίδης να φτάσει στον πόντο (65-64, 38'). Ο Νταρνέλ Χάρις ευστόχησε σε τρίποντο (68-64, 39'), Μπελ και Τζόουνς αστόχησαν από τα 6.75 και ο Δίπλαρος χρεώθηκε με φάουλ στον Τζόουνς. Ο Αμερικανός του Άρη έβαλε 1/2 βολές και στο τέλος ο Τζονς επισφράγισε με κάρφωμα την νίκη για την ομάδα του (70-66, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Μετά το 1ο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος έπαιξε καλύτερη άμυνα και πήρε πόντους στον αιφνιδιασμό (10) και είχε καλύτερο ποσοστό στο τρίποντο (38%).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπέρι (17π., 4ρ., 4ασ.) και ο Χάρις (15π., 7ρ.) ήταν οι κορυφαίοι του Πανιωνίου.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Τέιλορ (14π., 6ρ.) και ο Δίπλαρος (6π., 5ρ., 6ασ., 3κλ.) βοήθησαν σημαντικά

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χάρις είχε 2/12 σουτ για τον Άρη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Νταρνέλ Χάρις στο τελευταίο δεκάλεπτο για το 68-64.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης την ήττα, ο Πανιώνιος τα ριμπάουντ (31-47).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η μακρινή πάσα του Χάρις για τον Δίπλαρο από την επαναφορά στην άλλη άκρη του γηπέδου και στην συνέχεια η ασίστ του δεύτερου στον Τζονς για το νικητήριο καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-32, 58-49, 70-66.