Ρέθυμνο - ΑΕΚ 57-66

Κάτια Πετροπούλου

Με την αστοχία να κάνει... πάρτι, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης «ξύπνησε» την ΑΕΚ με τα τρίποντά του στην 4η περίοδο και η «Βασίλισσα» έφυγε νικήτρια από το Ρέθυμνο.

Σε ένα ματς άτονο και... άστοχο, η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το πρώτο «διπλό» της σεζόν, αφού επικράτησε του αξιόμαχου Ρεθύμνου με 66-57, για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Για να γίνει αυτό, χρειάστηκε - ξανά μετά την Νίμπουρκ - η τρομερή εμφάνιση του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος με τις τρίποντες «βόμβες» του στο τέλος, αφύπνισε την ομάδα του κι έφτασε στην νίκη.

Με το PulseBet*, νιώθεις το παλμό του Live στοιχήματος όπως ποτέ ξανά– Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

Μπαρτ (17π., 3ασ.), Γκάιτον (12π.), Μπρέισι-Ντέιβις (10π., 5ρ.) και Κλάντον (8π., 13ρ.) ξεχώρισαν για το Ρέθυμνο.

Ντεμπούτο για Χάουαρντ Σαντ-Ρος (7π., 5ρ., 2ασ., 3κλ., 1τ.), βραβεύτηκε ο Χάρης Γιαννόπουλος από τους Κρητικούς. «Κιτρινόμαυροι» οπαδοί βρέθηκαν στο «Μελίνα Μερκούρη», για να στηρίξουν την ομάδα τους.

Το ματς

Με την έναρξη του ματς, ο Μπαρτ δημιούργησε πρόβλημα στην ΑΕΚ (7-2, 5'), ενώ την... σκυτάλη στην συνέχεια πήρε ο Κλάντον (13-9, 7'), με τους Χάντερ και Μέις να μειώνουν στο δεκάλεπτο (17-15, 10'). Ο Σαντ-Ρος ισοφάρισε με βολές (17-17, 11'), πετυχαίνοντας έτσι και τους πρώτους του πόντους με την κιτρινόμαυρη φανέλα. Έπειτα, η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 7-0 (από 28-23, 15', σε 28-30, 18'), με τον Κουβανό, τον Μέις και τον Ρόμπερσον να δίνουν λύσεις. Ο Μπαρτ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο ημίχρονο, από την γραμμή των βολών (31-30, 20').

Με ένα σερί του ο Μπαρτ στην αρχή της 3ης περιόδου, έδωσε ξανά ένα μικρό προβάδισμα στο Ρέθυμνο (36-32, 22'), αλλά ο Λαρεντζάκης με 3/3 βολές και τρίποντο στην συνέχεια, έφερε ξανά το ματς στα ίσια (38-38, 25'). Η ΑΕΚ δεν μπορούσε με τίποτα να αντιδράσει, το Ρέθυμνο την είχε... παρασύρει στο ρυθμό του (44-41, 27'), αλλά στο τέλος του δεκαλέπτου πέρασε μπροστά, με καλάθι του Σαντ-Ρος και τρίποντο του Μέις (46-49, 30').

Τα δύο τρίποντα του Λαρεντζάκη «ξύπνησαν» την ΑΕΚ (51-59, 34'), ενώ Γιαννόπουλος και Μέις πήγαν την διαφορά στο +12 (51-63, 36'). Οι γηπεδούχοι μείωσαν (55-63, 37'), αλλά έχασαν αρκετές ευκαιρίες κοντά στο καλάθι. Ο Ρόμπερσον έπαιξε καλή άμυνα και σκόραρε (55-65, 39'), με τον Ματσιούλις να κάνει το τελικό 57-66 (40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Λαρεντζάκης ευστόχησε δύο φορές πίσω από τα 6.75 στο 4ο δεκάλεπτο, για να δώσει «ασφάλεια» στην ΑΕΚ. Επίσης, η ΑΕΚ είχε 34 πόντους στη ρακέτα, 18 από τα 16 λάθη του Ρεθύμνου και πήρε 55 πόντους από τον πάγκο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έδωσε ξανά ώθηση στην ομάδα του και ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Βινς Χάντερ αγωνίστηκε για μόλις 13:56 (μπήκε στην 4η περίοδο, αλλά αποχώρησε με χτύπημα στο αριστερό πόδι), πέτυχε 10 πόντους και πήρε 3 ριμπάουντ. Ο Μέις είχε 13 πόντους (5/15 σουτ), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Σαντ-Ρος 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντάνιελς είχε 0/4 σουτ σε 28:50.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα δύο τρίποντα του Λαρεντζάκη στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το γεγονός ότι δεν είχε ενέργεια, ενώ το Ρέθυμνο το ότι δεν έχει πανηγυρίσει νίκη ακόμη στο πρωτάθλημα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η τάπα του Κλάντον στον Μέις στο 11'.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 31-30, 46-49, 57-66.