Ήφαιστος Λήμνου - Πανιώνιος 86-64

Γιώργος Κούβαρης

Ο Ήφαιστος πανηγυρίζει την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην Basket League καθώς επικράτησε εύκολα του Πανιωνίου με 86-64 στο κλειστό της Λήμνου. Εξαιρετικοί οι Φρεϊμάνις και Σμιθ.

Ντέρμπι; Ποιο ντέρμπι; Ο Ήφαιστος Λήμνου όχι μόνο δεν ένιωσε την ανάσα του Πανιωνίου, αλλά μετέτρεψε το παιχνίδι για την 2η αγωνιστική της Basket League σε παράσταση για έναν ρόλο. Το τελικό 86-64 αποτυπώνει στο έπακρον την κυριαρχία των γηπεδούχων, οι οποίοι σημείωσαν την πρώτη νίκη της ιστορία τους στην μεγάλη κατηγορία.

Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο όπου η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου πάτησε το πόδι στο γκάζι και με ένα επιμέρους 45-26 κατάφερε να ανοίξει την «ψαλίδα» της διαφοράς και να φτάσει στην εύκολη -όπως αποδείχθηκε- επικράτησε.

Ο Φρεϊμάνι με 19 πόντους και 7/10 εντός παιδιάς ήταν ο καλύτερος των νικητών, ενώ τον ακολούθησαν οι Τζέρι Σμιθ (16π., 4/7τρ.) και Ταϊρόν Μπρέιζελτον (14π., 7ασ.) Για λογαριασμό του Πανιωνίου από 14 πόντους σημείωσαν οι Μπέρι και Σίνγκλερ.

Το ματς

Ένα από τα χαρακτηριστικά του πρώτου ημιχρόνου ήταν η κυριαρχία των... ξένων και για τις δύο ομάδες. Από τον γηπεδούχο Ήφαιστο οι Μπρέιζελτον (8π.), Σμιθ (8π.), Φρεϊμάνις (7π.), Έβανς (6π.), Ουίγκινς (6π.), Γκότσερ (3π.) είχαν πετύχει τους 37 από τους 41 πόντους της ομάδας τους, ενώ από τον Πανιώνιο οι Μπράουν (11π.), Μπέρι (7π.), Σίνγκλερ (7π.), Χάρις (6π.), Τέιλορ (2π.) τους 33 από τους 38 πόντους! Το ματς ήταν ντέρμπι σε αυτό το διάστημα ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ήφαιστος διατηρούσε διαφορά πέντε πόντων (29-25 στο στο 12') ενώ έφτασε και στο +9 (34-25) στο 14'. Με ένα γρήγορο 6-0 ο Πανιώνιος μείωσε στο τρίποντο (34-31 στο 16'), με την διαφορά να διατηρείται μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (41-38).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ανέλαβε δράση ο Μπρέιζελτον για λογαριασμό των γηπεδούχων με αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να ανέβει και πάλι στο +9 (51-42) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Μάλιστα η διαφορά έγινε για πρώτη φορά διψήφια λίγο πριν από το τέλος της περιόδου φτάνοντας και στο +13 (60-47) στο 28'. Κάπου εκεί... γράφτηκαν οι τίτλοι τέλους του ματς. Στη συνέχεια το έργο των γηπεδούχων έγινε πολύ πιο εύκολο, το άγχος... πήγε περίπατο ενώ οι Φρεϊμάνις και Σμιθ ήταν εκείνοι που πήραν τη σκυτάλη από τον συμπαίκτη τους με αποτέλεσμα να ευστοχούν από παντού. Η διαφορά έφτασε και στους 20 πόντους (68-48) στο 32' και έκτοτε το ματς αποτελέσει τυπική διαδικασία μέχρι και το τέλος. Ο Πανιώνιος δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός και ανταγωνιστικής το δεύτερο ημίχρονο του ματς και απλά... προσπαθούσε να βρει λύσεις σουτάροντας τρίποντα! Ενδεικτικό ότι τελείωσε το ματς με 11/30 τρίποντα και μόλις 10/21 δίποντα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Με μόλις 6 λάθη και 41% στα τρίποντα (13/31), ο Ήφαιστος είχε τις πιθανότητες με το μέρος του να φτάσει στην τελική επικράτηση. Από αυτά τα σουτ, τα 10/17 τρίποντα ανήκαν στην τριάδα των Φρεϊμάνις, Σμιθ και Μπρέιζελτον.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρόλαντς Φρεϊμάνις ήταν εκείνος που «άνοιξε» την ψαλίδα της διαφοράς έχοντας 19 πόντους με 4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/4 βολές και 6 ριμπάουντ. Εξαιρετικός και ο Μπρέιζελτον (14π., 2/4δίπ., 3/6τρ., 7ασ.) ο οποίος με τη σειρά του βοήθησε για να ελέγξει ο Ήφαιστος το ματς το πρώτο ημίχρονο και μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Τέιλορ Τζονς του Πανιωνίου ήταν ωσεί παρών στη Λήμνο μένοντας στο «μηδέν» με 0/1 σουτ σε 10 λεπτά.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: To ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όταν ο Ήφαιστος πραγματοποίησε ένα επιμέρους 17-9 και έστειλε την διαφορά στους 11 πόντους (58-47) στο 25'. Έκτοτε έλεγξε απόλυτα το ματς και δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στην τελική επικράτηση.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Τζέρι Σμιθ κρατούσε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα στην τελευταία περίοδο με 16 πόντους και 4/7 τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το φοβερό buzzer beater τρίποντο του Νίκου Δίπλαρου με την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ήφαιστος τις οκτώ χαμένες βολές, ενώ ο Πανιώνιος το γεγονός ότι τις περισσότερες φορές επιδίωκε μόνο τρίποντα (11/30τρ. και 10/21δίπ.) όπως επίσης και τα 17 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 41-38, 65-48, 86-64