Ρέθυμνο - Λαύριο 72-77

Το Λαύριο με τους Λούντζη (11π.), Κακλαμανάκη (13π., 12ρ.) και Κουζέλογλου (11π., 13ρ.), επικράτησε στο Ρέθυμνο με 72-77.

Το Λαύριο παρά την απουσία του τραυματία Νίξον, επικράτησε στην Κρήτη του Ρεθύμνου με 72-77. Με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και πολλά καλάθια από επιθετικό ριμπάουντ η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήρε την πρώτη της φετινή νίκη.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αρκετά καλά την αναμέτρηση και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία και τις κακές επιλογές των φιλοξενούμενων, βρέθηκαν γρήγορα στο 11-2 (7') και στο 15-4 (9'). Ο Μέλσον πήρε την κατάσταση στα χέρια του για το Λαύριο και με 6 σερί πόντους από τα χέρια του μείωσε σε 20-18 (13'). Οι γηπεδούχοι έβρισκαν σκορ με τον Μπαρτ, αλλά το ίδιο έκανε κι η αθηναϊκή ομάδα με τον Κουζέλογλου (28-26, 16').

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μικρή καθυστέρηση λόγω πτώσης της τάσης του ρεύματος, ωστόσο δεν επηρεάστηκαν οι Μπαρτ και Μπρέισι χάρη στους οποίους το σκορ έγινε 50-43 (25').

Οι παίκτες του Σερέλη όμως βρήκαν και πάλι τρόπο να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης κάτι το οποίο κατάφεραν κυρίως χάρη στον Λαμπ (61-60, 30').

Στα κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης Κακλαμανάκης και Λούντζης έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους (67-73, 37'), ωστόσο ο Γκάιτον με τρίποντο έκανε το 72-73 (38'). Μέχρι την κόρνα της λήξης οι φιλοξενούμενοι έδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία και πανηγύρισαν τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές ήταν ανώτεροι στα ριμπάουντ (35-47), βρήκαν 14 πόντους από δεύτερη ευκαιρία κι είχαν 41% στα τρίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Δημήτρης Κακλαμανάκης τελείωσε με 13 πόντους (5/9δ., 3/6β.) και 12 ριμπάουντ ενώ καταπληκτικός ήταν και ο Μιχάλης Λούντζης με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τράβις Ντάνιελς σε 32:11 είχε 2 πόντους με 1/7 σουτ. Βοήθησε στα ριμπάουντ μόνο με 9.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 72-75 οι γηπεδούχοι έχασαν δύο τρίποντα και στη συνέχεια ο Λούντζης σκόραρε για να χαρίσει ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γιάννης Κουζέλογλου ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 11 πόντους και 13 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τις 9/16 βολές και τα χαμένα ριμπάουντ. Το Λαύριο τις 18/26 βολές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η πάσα του Λαμπ πέφτοντας στον Λούντζη στο τελευταίο καλάθι του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 38-36, 61-60, 72-77