Χολαργός - Κολοσσός 74-60

Νίκος Καρφής

Ο Χολαργός έκανε την πρώτη νίκη στην ιστορία του στην Α1, αφού επικράτησε του Κολοσσού με 74-60. Οι γηπεδούχοι είχαν 0/12 τρίποντα.

Ιστορία έγραψε ο Χολαργός, αφού επικράτησε με 74-60 του Κολοσσού και έκανε την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι παρόλο που τα... έσπασαν πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (0/12), ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος παίρνοντας μια σημαντική νίκη. Από την άλλη η ομάδα της Ρόδου έπεσε στο 0-2.

Ο Χολαργός κυριάρχησε και στα ριμπάουντ (42 αντί 27 του Κολοσσού), κάτι που τον βοήθησε στα κρίσιμα σημεία του ματς.

Για τους νικητές ο Αγκμπελέσε μέτρησε 17 πόντους, ενώ ο Ντιγκς ήταν πρώτος σκόρερ των ηττημένων με 16 πόντους.

Το ματς

O Xολαργός πηρε προβάδισμα 5 πόντων με τον Λοβ (9-4) στο 5'. Δεν άφησε τον αντίπαλο του να ξεφύγει κι άλλο ο Κολοσσός, καθώς μείωσε στους 2 (15-13). Η ομάδα από την Ρόδο ήταν αυτή που μίλησε στο τέλος της πρώτης περιόδου, αφού ο Μαυροειδής με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 19-19.

Oι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία του ματς και με τον Ντίγκς προηγήθηκαν για 7 πόντους (27-20) στο 23'. Το έργο επαναλήφθηκε και οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με τους Μαυροειδή και Ντιγκς (29-33). Για άλλη μια φορά το προβάδισμα άλλαξε χέρια, με τον Καμπερίδη να διαμορφώνει το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (37-33).

Ο σύλλογος της Ρόδου έγραψε το 50-46 με τον Γιάνκοβιτς, αλλά ο Ντιγκς γρήγορα έκανε το 52-51. Με τους Καμπερίδη και Γιάνκοβιτς να βρίσκουν στόχο, οι γηπεδούχοι έκαναν το 56-51 στο 29', μέχρι ο Ντιγκς να διαμορφώσει το 56-52 (30').

Οι δύο ομάδες δυσκολευόντουσαν πολύ να βρουν στόχο στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, αλλά τελικά ο Χόκινς σκόραρε για το 60-52. O Xολαργός αύξησε τη διαφορά στους 10 (66-56) με τον Χόκινς (37'). Ο ίδιος παίκτης το πήρα πάνω του και σημείωσε το 70-56 (38'), τελειώνοντας το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-33, 56-52, 74-60

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Χολαργός είχε 42 ριμπάουντ αντί 27 του Κολοσσού, ενώ πήρε καλύτερες αποφάσεις στα τελευταία λεπτά του ματς

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αγκμπελέσε είχε 17 πόντους με 8 ριμπάουντ, κάνοντας μια γεμάτη εμφάνιση.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντούρεν του Κολοσσού έμεινε στους 4 πόντους με 1/7 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Χόκινς σκόραρε για το 70-56, 1:30 λεπτό πριν το τέλος και... καθάρισε το παιχνίδι για τον Χολαργό.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Γιάνκοβιτς με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ, αλλά και ο Χόκινς με κρίσιμα καλάθια και 8 πόντους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Χολαργός το 0/12 τρίποντα, ενώ ο Κολοσσός το ποσοστό στα δίποντα (12/28, 42%) και το τέταρτο δεκάλεπτο (18-8).