Κολοσσός - Προμηθέας 68-83

Ο Προμηθέας με 15/30 τρίποντα και τους Κασελάκη (19π.) και Τσαϊρέλη (17π.) πρωταγωνιστές, νίκησε τον Κολοσσό με 68-83.

Το ελληνικό στοιχείο ήταν έντονο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι με τους Μαυροειδή (16π., 8ρ.) και Δημάκο (15π.), οι φιλοξενούμενοι με τους Σαλούστρο, Τσαϊρέλη και Κασελάκη έβρισκαν λύσεις, ωστόσο ο Κολοσσός είχε μόνιμα το προβάδισμα με διαφορά που έφτασε στο +6 (29-23, 12').

Ο Προμηθέας ήταν εύστοχος πίσω από τη γραμμή των 6.75 (7/12 στο 17') και με ένα τέτοιο σουτ από τον Τσαϊρέλη άλλαξαν την κατάσταση στον πίνακα του σκορ (35-39).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Προμηθέα να στήνει διαγωνισμό τριπόντων ευστοχώντας σε πέντε συνεχόμενα σουτ πίσω από τη γραμμή με τους Κασελάκη, Χολ (2), Μέιερ και Μπράουν να κάνουν το 47-60 (28').

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους Ροδίτες να μην έχουν τρόπο να αντιδράσουν και τους Πατρινούς να διατηρούν τη διαφορά με ευκολία σε επίπεδο ασφαλείας.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Όποια ομάδα ευστοχήσει σε 15 τρίποντα θα νικήσει, ειδικά όταν το ποσοστό είναι της τάξης του 50%.

Ο Προμηθέας είχε πολλές περισσότερες λύσεις από τον Κολοσσό.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λεωνίδας Κασελάκης βοήθησε τα μέγιστα με 19 πόντους (3/δ., 3/5τρ., 4/7β.), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος.

Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης σε 18:34 είχε 17 πόντους (3/4δ., 3/3τρ., 2/2β.), και 3 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Στιβ Μπρόουνινγκ έπαιξε 9:12 και ολοκλήρωσε με 2 πόντους έχοντας 1/5 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με 5/5 τρίποντα ο Κολοσσός βρέθηκε στο +13 (47-60) και δεν κοίταξε ξανά πίσω.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Λάνγκστον Χολ είχε στο παιχνίδι 9 πόντους, 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 λάθη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κολοσσός το χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα και την κακή άμυνα της τρίτης περιόδου. Ο Προμηθέας τις 8/17 βολές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Χωρίς σκέψη η αφέλεια του Ιβάν Άσκα να σουτάρει χωρίς λόγο από τη μία μπασκέτα στην άλλη χωρίς να υπάρχει πίεση χρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 41-43, 51-68, 68-83