Ολυμπιακός - Προμηθέας 89-88

Ο Προμηθέας άξιζε τη νίκη στο ΣΕΦ, την κρατούσε στα χέρια του (86-88, 20'' για τη λήξη), αλλά η τύχη βοήθησε τον Ολυμπιακό να κάνει το 2-0 με τρίποντο του Παπανικολάου (89-88).

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται με 22 πόντους, (60-38, 21'), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν εμφανίστηκε στο παρκέ, ο Προμηθέας τον έκανε ό,τι ήθελε και 20’ πριν τη λήξη νικούσε με 86-88 κι είχε και τη μπάλα. Ένα κλέψιμο του Σπανούλη κι ένα τρίποντο του Παπανικολάου διαμόρφωσαν το τελικό σκορ (89-88) κάνοντας το 2-0. Πλέον οι Πειραιώτες απέχουν μία νίκη από την πρόκρισή τους στον τελικό και το Game 3 θα γίνει στην Πάτρα την Τρίτη (29/05).

Σπανούλης και Μπόγρης είχαν κέφια και εκμεταλλευόμενη την κακή αμυντική αντιμετώπιση του Προμηθέα στο pick ‘n’ roll προηγήθηκαν γρήγορα με 12-2 (3’). Με δύο καλάθια του Σαλούστρου οι Πατρινοί αναθάρρησαν (14-9, 5’), αλλά η συνέχεια ήταν αποκλειστικά «ερυθρόλευκη». Ο Σπανούλης έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα και με πόντους από Ουίλτζερ, Παπανικολάου και Μπράουν (μπήκε πρώτη αλλαγή) βρέθηκε στο +18 (29-11, 8’). Ο Προμηθέας χάρη στους Χολ και Φαγέ φρόντισε να μειώσει σε 37-27 (14’), αλλά αμέσως οι γηπεδούχοι έτρεξαν και με λύσεις από τα χέρια των Πρίντεζη και Στρέλνιεκς πήγαν το σκορ στο 47-29 (18’).

Η τρίτη περίοδος είχε ιδανικό ξεκίνημα για τον Προμηθέα με τους Πράδερ, Λίποβι και Τουντζιαράκη να μειώνουν σε 62-54 (25’). Ο Ολυμπιακός είχε άλυτα προβλήματα απέναντι στην άμυνα ζώνης τους, επέμενε στα σουτ τριών πόντων όμως η άμυνά του ήταν εκεί αποτρέποντας τον αντίπαλο να πλησιάσει περισσότερο (74-64, 30’). Η τραγική εικόνα στην επίθεση όμως των γηπεδούχων παρέμεινε και ο Προμηθέας αναθάρρησε με αποτέλεσμα με συνεχόμενους αιφνιδιασμούς να μειώσει σε 76-74 (35’). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν να ρίχνουν «τούβλα» κι έτσι οι Πατρινοί βρέθηκαν στο +6 (76-82, 36’). Χάρη στον Σπανούλη και μόνο, οι Πειραιώτες ισορρόπησαν την κατάσταση μέχρι που ο Πράδερ έκανε το 86-88 (34’’ πριν τη λήξη). Το τρίποντο του Παπανικολάου διαμόρφωσε το τελικό σκορ αφού ο Πράδερ στο τέλος αστόχησε.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ήταν τυχερός και μόνο. Πολύ καλύτερος ο Προμηθέας στο δεύτερο ημίχρονο με τους παίκτες του Ολυμπιακού να σουτάρουν μόνο άστοχα τρίποντα συνέχεια. Οι Πατρινοί πήραν 13 περισσότερα ριμπάουντ (28-41) κι έδωσαν 5 περισσότερες ασίστ (16-21)

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης σε 25:29 είχε 20 πόντους (3/9δ., 3/9τρ., 5/6β.), 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έπαιξε 17:03 κι είχε 0/1 δίποντο, ένα ριμπάουντ, μία ασίστ και πολύ κακή άμυνα στον Χολ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Οι Πατρινοί κατάφεραν να προηγηθούν με 76-82 στο 36’ της αναμέτρησης, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στους 82 πόντους. Με το σκορ στο 86-88 ο Σπανούλης αστόχησε, έκλεψε όμως τη μπάλα και ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 89-88. Στο τέλος ο Πράδερ αστόχησε ενώ υπάρχει υποψία φάουλ όταν ο Φαγέ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μπράιαν Ρόμπερτς ολοκλήρωσε με 10 πόντους και ο Γιώργος Πρίντεζης με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η pick ‘n’ roll συνεργασία των Σπανούλη και Μπόγρη για το κάρφωμα και φάουλ του Έλληνα σέντερ. Εντυπωσιακό κι ένα κάρφωμα του Φαγέ με τα δύο χέρια.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τις επιθέσεις του εναντίον ζώνης στο τρίτο δεκάλεπτο και την άμυνά του στο ίδιο διάστημα. Ο Προμηθέας κάποιες βιαστικές επιλογές όταν μείωσε σε μονοψήφιο νούμερο.

Τα δεκάλεπτα: 31-17, 55-38, 74-64, 89-88

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 2-0
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 108-71
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ 89-88