Προμηθέας Πατρών - Λαύριο 75-70

Ο Προμηθέας Πατρών ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με το Λαύριο όμως ολοκλήρωσε το comeback στα τελευταία λεπτά κι επικράτησε με 75-70, κάνοντας το 1-0 στην προημιτελική σειρά των playoffs.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά προστάτευσε την έδρα της και θα έχει την ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρόκριση στα ημιτελικά στο παιχνίδι του Σαββάτου (19/5) στο Λαύριο. Από την άλλη πλευρά το Λαύριο έχασε μία μεγάλη ευκαιρία για το πολυπόθητο μπρέικ και με την πλάτη στον τοίχο θα πρέπει νικήσει στην έδρα του τον Προμηθέα προκειμένου να επιστρέψει στην Πάτρα για τον τελικό πρόκρισης.

Ο αγώνας

Το Λαύριο διατηρούσε ισχνό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο «Δ. Τόφαλος», με τον Μουρ να διαμορφώνει το 9-15 στο 6'33" και τον Νίξον να σκοράρει για το 18-22 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +9 με τον Βεργίνη (18-27, 12'25"), ο Προμηθέας απάντησε με επιμέρους σκορ 9-2 (27-29) ωστόσο η ομάδα του Χρήστου Σερέλη άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 31-35.

Το Λαύριο βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Μουρ, Ουίγκινς (36-47, 25'09"), ο Γκίκας μείωσε σε 45-47 ενώ ο Μέιερ διαμόρφωσε το 48-52 στο 30'. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν ως το φινάλε, με τον Πράδερ να ισοφαρίζει σε 68-68 και τον Μέιερ να διαμορφώνει το 70-70 με 2/2 βολές στα 1'28" για το φινάλε! Ο Πράδερ έκανε το 72-70 με 2/2 βολές, ακολούθησαν εκατέρωθεν κακές επιλογές και ο Μιλόσεβιτς σφράγισε τη νίκη από τη γραμμή των βολών στα 13".

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας μοίρασε 15 ασίστ έναντι 8 του Λαυρίου και στο φινάλε ήταν πιο πιεστικός απέναντι στο Λαύριο που δεν είχε καθαρό μυαλό.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νίκος Γκίκας ηγήθηκε επιθετικά των Πατρινών με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ ενώ ο Φαγιέ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς τελείωσε το ματς με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 23:10.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λίποβι του Προμηθέα έμεινε στο παρκέ 31:21 έχοντας 3 πόντους με 1/6 σουτ εντός πεδιάς.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση των Πατρινών στο φινάλε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας τα 15 λάθη, το Λαύριο τα «νεκρά» διαστήματα στο φινάλε του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 31-35, 48-52, 75-70.