ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 78-74 (pics)

Ο ΠΑΟΚ νίκησε για τρίτη φορά φέτος την ΑΕΚ στην Basket League (78-74) και πλέον βρίσκεται μια νίκη μακριά από τα ημιτελικά. Σάββατο (19/05, 16:00) το δεύτερο ματς στο ΟΑΚΑ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έκανε το comeback στην τέταρτη περίοδο επιθετικά και αμυντικά, κατάφερε να επικρατήσει της «Βασίλισσας» στο πρώτο ματς της σειράς και πλέον έχει στόχο τη νίκη στην Αθήνα (19/05, 16:00), για να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρόλο που είχαν φτάσει στο +10 (24-34, 15'), άρχισαν να ξεμένουν από δυνάμεις, ειδικά αμυντικά, ενώ είδαν και τον Χάντερ να αποβάλλεται με 5 φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν 47 πόντους από τον πάγκο, τη στιγμή που η ΑΕΚ είχε 28.

Αρκετοί οι πρωταγωνιστές για τον ΠΑΟΚ. Τζέιμς (14π., 8ρ.), Χάρις (12π., 8ρ.), Σάκοτα (10π., 6ρ.) και Λαρεντζάκης (9π.) ξεχώρισαν για την ΑΕΚ.

Στην αρχή του αγώνα, ο ΠΑΟΚ πήρε ένα προβάδισμα με τους Γκος-Τζάκσον να καθοδηγούν (14-9, 7'), ωστόσο με επιμέρους 3-11, η ΑΕΚ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 17-20. Οι «κιτρινόμαυροι» με σερί 12-0 και τους Σάκοτα-Τζέιμς μπροστάρηδες, πήγαν από το 24-22 (12') στο 24-34 (15'). Οι γηπεδούχοι μείωσαν με διαδοχικά τρίποντα (33-36, 17'), με τον Μαργαρίτη να στέλνει τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 37-41, αφού ο Σάκοτα δεν βρήκε στόχο πίσω από τα 6.75 στη λήξη της δεύτερης περιόδου.

Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο κράτησε τη διαφορά (39-46, 21'), αλλά η ΑΕΚ είδε τον Χάντερ να αποβάλλεται από το ματς με 5ο φάουλ (τεχνική, 42-46). Ο Πέτγουεϊ με τα σουτ του και οι Κόνιαρης-Τζάκσον μείωσαν στον πόντο (57-56, 27΄'), ωστόσο Σάκοτα, Καββαδάς και Ξανθόπουλος με τρίποντο πήραν ξανά το προβάδισμα (58-62, 30').

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 10-0 - το οποίο έγινε επιμέρους 17-3 - με τον Κόνιαρη να σταματά προσπάθεια για τρεις του Γκριν και στην συνέχεια να εκτελεί και να ευστοχεί για το 68-62 (34'). Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφτασε στο +10 (75-65, 36'), η ΑΕΚ άργησε να αντιδράσει (76-74, 39') και οι «ασπρόμαυροι» πήραν τη νίκη (78-74).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση στο τέταρτο δεκάλεπτο, πέτυχε 30 πόντους στη ρακέτα και πήρε 47 από τον πάγκο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Πέτγουεϊ (17π., 6ρ.) και Γκος (16π., 4ασ.) έβαλαν σημαντικά σουτ για τον ΠΑΟΚ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Μαργαρίτης (13π.), Κόνιαρης (11π., 4ρ., 2ασ., 1τ., 1κλ.) και Τζάκσον (9π., 9ρ.) έδωσαν πολύτιμες λύσεις στην ομάδα τους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκριν δεν ήταν σε καλή ημέρα (3/11 σουτ).

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η τάπα του Κόνιαρη σε προσπάθεια για τρεις του Γκριν και στη συνέχεια το τρίποντο του Έλληνα γκαρντ για το 68-62.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ την ήττα, ο ΠΑΟΚ το πρώτο μέρος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Κόνιαρη για το 57-56 (27').

Τα Δεκάλεπτα: 17-20, 37-41, 58-62, 78-74.