Ολυμπιακός - Κύμη 78-75

Ο Ολυμπιακός παίζοντας άθλιο μπάσκετ λαχτάρησε από την Κύμη την οποία τελικά νίκησε με 78-75 στα τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε τραγικό μπάσκετ από το 15΄ κι ύστερα και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Κύμης με 78-75 μόλις στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζουν να προβληματίζουν και να απογοητεύουν με τον τρόπο με τον οποίο αγωνίζονται. Από την άλλη η Κύμη έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και άγγιξε το θαύμα.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με 10-0 έχοντας για πρωταγωνιστή τον Ουίλτζερ και προσπαθώντας να παίξουν γρήγορα στην επίθεση δεν έμειναν εκεί. Ο Ολυμπιακός μέσω της πιεστικής του άμυνας βρήκε ακόμη περισσότερα εύκολα καλάθια κι έτσι η διαφορά πήγε από νωρίς στο +17 (25-8, 9’). Οι αλλαγές του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν άλλαξαν το παραμικρό την ένταση της άμυνας με αποτέλεσμα η Κύμη να σκοράρει σπάνια (36-11, 16’). Μέχρι το άκουσμα της κόρνας της λήξης όμως η εικόνα άλλαξε. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που έκαναν λάθη και φυσικά δεν πέρασαν ανεκμετάλλευτα κι έτσι με σερί 11-0 των φιλοξενούμενων το σκορ έγινε 41-28 (19’).

Στο τρίτο δεκάλεπτο θα περίμενε κανείς από τους γηπεδούχους να θελήσουν να επιβάλλουν το ρυθμό και να κόψουν τον… βήχα της Κύμης, αλλά κάτι τέτοιο δε συνέβη. Οι φιλοξενούμενοι με τους Σμιθ και ΜακΦάντεν να σκοράρουν όποτε και όπως ήθελαν έκαναν ντέρμπι το παιχνίδι (50-45, 26’). Οι Ευβοιώτες δεν έλεγαν να αφήσουν τον Ολυμπιακό σε ησυχία και πάντα έβρισκαν τρόπο να μένουν στη διεκδίκηση της νίκης. Ο ΜακΦάντεν δεν είχε αντίπαλο, ο Ολυμπιακός είχε τραγική εικόνα και ο Τζόουνς μείωσε σε 65-64 (36’). Σε εκείνο το σημείο ο Βασίλης Σπανούλης και ο Κάιλ Ουίλτζερ έφεραν λίγη ηρεμία (72-67, 39’) όμως η Κύμη ισοφάρισε στους 72 πόντους. Στο γαϊτανάκι των βολών που ακολούθησε οι Πειραιώτες ήταν ελάχιστα πιο ψύχραιμοι και πανηγύρισαν τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός ήταν πιο τυχερός και γιατί ο αντίπαλος φοβήθηκε να τον νικήσει. Ως εικόνα ομάδων οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι για δυόμιση περιόδους.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης σε 26:04 είχε 18 πόντους (3/6δ., 1/5τρ., 9/12β.), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: ΜακΛιν, Μπράουν, Ρόμπερτς και Μάντζαρης δε βοήθησαν το παραμικρό.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο ΜακΦάντεν ισοφάρισε στους 72 πόντους, ο Στρέλνιεκς με καλάθι και φάουλ έκανε το 75-72 και ο ΜακΦάντεν με 2/2 βολές το 75-74. Ακολούθησαν βολή του Μάντζαρη (76-74), βολή του ΜακΦάντεν (76-75) και βολές του Σπανούλη (78-75). Στο τέλος ο Μανωλόπουλος αστόχησε σε ανενόχλητο τρίποντο για την ισοφάριση.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κάιλ Ουίλτζερ με 14 πόντους (0/4δ., 4/7τρ., 2/2β.) και 7 ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Σμιθ στην δεύτερη περίοδο. Στον αιφνιδιασμό πήδηξε από πολύ μακριά και… απογειώθηκε.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τα πάντα μετά το 15ο λεπτό. Η Κύμη τον φόβο της να πάρει το ματς στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 25-8, 41-28, 59-51, 78-75