Άρης - Ρέθυμνο 70-52

Ο Άρης (10-15) επικράτησε του Ρεθύμνου (9-16) με 70-52 και πλέον θα διεκδικήσει μια θέση στα playoffs της Basket League. Οι «κίτρινοι» ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα, ενώ οι Κρητικοί έσπασαν τα καλάθια έξω από τα 6.75

Ο Άρης είχε τον έλεγχο του ρυθμού σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου καθώς δεν επέτρεψε το Ρέθυμνο να βάλει ταχύτητα στο παιχνίδι του και να χτυπήσει στο transition game. Κύριο χαρακτηριστικό του πρώτου μέρους ήταν η άμυνα των «κίτρινων» και βασικά το γεγονός ότι οι Κρητικοί από τα 20 αγωνιστικά λεπτά, στα 12 δεν κατάφεραν αν σκοράρουν, παρουσιάζοντας δύο μεγάλα κενά. Δηλαδή, προηγήθηκαν με 9-19(7:30) σε διάστημα κατά το οποίο ο Άρης δεν κατάφερε να ελέγξει το μακρινό σουτ του αντιπάλου (4/6 τρίποντα), αλλά ακολούθησε ένα άγονο πεντάλεπτο γι’ αυτούς (16-19:12:30).

Εκεί ένα τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου κι ένα έμμεσο τρίποντο έβγαλαν τους φιλοξενούμενους από τη δύσκολη θέση (19-25, 13:10), για να ακολουθήσει όμως 15-0 σερί για τον Άρη. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων των γηπεδούχων (34-25, 19’) και για το Ρέθυμνο χρειάστηκε να περάσουν περίπου 6:30 αγωνιστικά λεπτά για να βγει καλάθι με τον Ντέσιλντς. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 34-30. Στα χαρακτηριστικά στοιχεία του πρώτου μέρους συμπεριλαμβάνεται το ότι ο Άρης είχε 3/14 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο και 10/16 στο δεύτερο. Το δε Ρέθυμνο είχε 4/6 τρίποντα έπειτα από περίπου επτά αγωνιστικά λεπτά και στη συνέχεια 2/11.

Ο Άρης διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού μέσα από την άμυνα και ταυτόχρονα δεν πλήρωσε τα τέσσερα φθηνά λάθη που έκανε στην επίθεση. Γιατί μέσα από αυτά το Ρέθυμνο βρήκε πέντε ελεύθερα τρίποντα αλλά δεν ευστόχησε ούτε σε ένα (45-35, 27’). Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου κράτησε με τον ίδιο τρόπο τον έλεγχο καθώς στο τέλος της περιόδου πάτησε πάνω σε διαφορά 12 πόντων (53-41) παίρνοντας βοήθειες από τους Τσαϊρέλη, Φλιώνη.

Ένα 5-0 σερί έπειτα από περίπου δυόμισι λεπτά στην τελευταία περίοδο οδήγησε τη διαφορά στο +17(58-41) για τον Άρη. Τίποτε δεν άλλαξε στα επόμενα επτά αγωνιστικά λεπτά καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν έως και με 19 πόντους (67-48, 38’) και τα τελευταία δύο λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Άρης έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του στην άμυνα και περιόρισε το Ρέθυμνο των 80 πόντων ανά αγώνα στους 52. Οι δε Κρητικοί μετά τα 4/6 τρίποντα που είχαν στα πρώτα 7:30 λεπτά στη συνέχεια είχαν 3/24.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Όπως και στον αγώνα του πρώτου γύρου, ο Λευτέρης Μποχωρίδης έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του. Ομοίως και ο Ιβάν Μάρας.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Μιχάλης Τσαϊρέλης και Σπύρος Μούρτος έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην επιβολή μεγάλης διαφοράς.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Άντονι Χίκι και Στέφαν Μούντι ήταν αρνητικοί πρωταγωνιστές για την ομάδα τους.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η άμυνα του Άρη και το 19-11 επιμέρους σκορ στο 3ο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Πέραν της προστασίας του αμυντικού ριμπάουντ που ισχύει και για τους δύο, το Ρέθυμνο πλήρωσε το τίμημα των μεγάλων άγονων (επιθετικά) διαστημάτων του.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 34-30, 53-41, 70-52