Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 67-81 (pics)

Ο Πανιώνιος (7-18) ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ (16-9) με 81-67 στο κεκλεισμένων των θυρών «Αρτάκης» και πλέον θέλει νίκη στο Ρέθυμνο και ήττα του Κοροίβου από τα υποβιβασμένα Τρίκαλα την τελευταία αγωνιστική, για να σωθεί (ή αν φέρουν και οι τρεις ίδιο αποτέλεσμα).

Μόνο για 15 λεπτά άντεξε ο Πανιώνιος κόντρα στον ΠΑΟΚ (67-81) και πλέον τα πράγματα για τη σωτηρία έχουν γίνει δύσκολα.

Για να σωθούν οι «κυανέρυθροι» πια, χρειάζονται νίκη μέσα στο Ρέθυμνο και ήττα του Κοροίβου από τα υποβιβασμένα Τρίκαλα, ή να φέρουν το ίδιο αποτέλεσμα με την ομάδα της Αμαλιάδας και τον ΓΣΛ, καθώς υπερτερούν μόνο της ομάδας του Ντίνου Καλαμπάκου. Σε τριπλή ισοβαθμία, υποβιβάζονται στην Α2.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, οι ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ, με τον Πανιώνιο να εκμεταλλεύεται τα λάθη (3-6) του ΠΑΟΚ, να παίρνει προβάδισμα (16-8, 8') και να το κρατάει στο 10' (18-10), με τον Κάμινγκς να έχει 10 πόντους. Ωστόσο, οι «ασπρόμαυροι» ήταν καταιγιστικοί πίσω από τα 6.75 και μείωσαν στον πόντο (24-23, 14') με τον Τσόχλα, για να πάρουν μικρή διαφορά (31-37, 19') και να κλείσει το ημίχρονο στο 34-39 (20'). Οι φιλοξενούμενοι πήραν 32 πόντους από τον πάγκο (έναντι 6), ενώ υπερτερούσαν και στα ριμπάουντ (13-19).

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς κι έφτασαν και στο +12 (41-53, 27'), με τους «κυανέρυθρους» να δυσκολεύονται πολύ να τελειώσουν φάσεις και να έχουν 5/14 βολές (45-58, 30'). Ο Ζάρας πήγε την διαφορά στο +20 (48-68, 34'), οι παίκτες του Αλεξανδρή προσπάθησαν να επιστρέψουν (59-70, 37'), αλλά δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν με 81-67.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ πήρε τα ριμπάουντ και ήταν πολύ εύστοχος πίσω από τα 6.75 (12/27).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ζάρας είχε 16 πόντους, με 4/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μαργαρίτης μέτρησε 13 πόντους κι έδωσε 5 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Οι ψηλοί του Πανιωνίου δεν βοήθησαν την ομάδα τους.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα διαδοχικά τρίποντα των Πέτγουεϊ, Ζάρα και Τσόχλα στην δεύτερη περίοδο, που έβαλαν μείωσαν για τον ΠΑΟΚ στον πόντο (24-23) κι οι φιλοξενούμενοι πήραν στην συνέχεια προβάδισμα, το οποίο δεν έχασαν ξανά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Πανιώνιος τις βολές (10/22) και ο ΠΑΟΚ το πρώτο δεκάλεπτο.

Τα Δεκάλεπτα: 18-10, 34-39, 45-58, 67-81.