Προμηθέας – Κόροιβος 75-70

Ο Προμηθέας (15-8) επικράτησε του αξιόμαχου Κόροιβου (7-16) με 75-70 κι επέστρεψε στην πρώτη τετράδα της κατάταξης στην Basket League. Παραμένει σε δεινή θέση η ομάδα της Ηλείας.

Οι Πατρινοί πέτυχαν την 9η νίκη τους σε 12 εντός έδρας αγώνες και πλέον έχουν το ίδιο ρεκόρ με τον ΠΑΟΚ που, νωρίτερα, επικράτησε του Λαυρίου στην Πυλαία. Από την άλλη πλευρά ο Κόροιβος παραμένει κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ισοβαθμώντας με τον Πανιώνιο.

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με +9 με τον Λίποβι (14-5, 5'05") ενώ ο Χολ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 22-11. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 22-13, διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα (34-24, 17'46") και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 39-32 με το καλάθι του Μιλόσεβιτς όμως ο Κόροιβος κράτησε επαφή με το σκορ χάρη στις πρωτοβουλίες του Ντεκόζι, μειώνοντας σε 39-38 στο 22'15"! Ο Κάρσον μείωσε σε 42-41, ο Προμηθέας απάντησε με σερί 8-0 (50-41, 26'30") και η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου έριξε τη διαφορά στους 10 πόντους με τη λήξη της τρίτης περιόδου (58-48, 30'). Ο Γκίκας έκανε το 63-53 με 1/2 βολές, ο Κόροιβος προσπάθησε να αντιδράσει στην τέταρτη περίοδο (63-60, 35'49") όμως ο Προμηθέας άντεξε στην πίεση, διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε κι έφτασε στη νίκη με 75-70.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 39-32, 58-48, 75-70.