Κύμη-Ρέθυμνο 82-76

Νίκος Καρφής

Η Κύμη κλείδωσε τα playoffs, αφού νίκησε με 82-76 το Ρέθυμνο που… κινδυνεύει με υποβιβασμό.

Με τους Τσαγκαράκη (22 πόντοι με 5/10 τρίποντα) και ΜακΓκι (19 πόντοι και 9 ριμπάουντ) να πρωταγωνιστούν, η Κύμη (12-11) επικράτησε με 82-76 του Ρεθύμνου και εξασφάλισε την παρουσία της στα playoffs. Από την άλλη οι Κρητικοί μπήκαν σε περιπέτειες, αφού έπεσαν στο 8-15.

Το ματς

Kαμιά από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε στο ξεκίνημα με τον Μούντι να κάνει το 11-11 στο 4’. Ο Τσαγκαράκης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της πρώτης περιόδου, αφού με 8 σερί πόντους κατάφερε να διαμορφώσει το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου (22-18).

Το Ρέθυμνο πήρε γρήγορα προβάδισμα στην δεύτερη περίοδο, αφού ο Άρμστεντ σκόραρε για το 24-25. Οι Ευβοιώτες ξαναπήραν τα ηνία του ματς και με τον ΜακΦάντερ πήγαν στο 3328 (15’). Ο Μανωλόπουλος άυξησε τη διαφορά στους 7 (38-31). Τελικά ο Ντάνιελς έκανε το 42-37 στο 29’. Η Κύμη είχε 9 λάθη στο πρωτο ημίχρονο έναντι 5 των Κρητικών.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς, αφού ο ΜακΓκι έγραψε το 52-43 στο 23’. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν να φέρουν και πάλι το παιχνίδι στα μέτρα τους, αλλά το μόνο που κατάφεραν μέχρι τη λήξη της περιόδου, ήταν να μειώσουν σε 62-55 με τον Γιαννόπουλο.

Το Ρέθυμνο μπήκε αποφασισμένο στο τελευταίο δεκάλεπτο και έκανε το 68-64 με τον Γκούντγουιν. O Tζόουνς με 2 βολές σημείωσε το 75-67, ενώ λίγο αργότερα ο ΜακΦάντεν έκανε το 80-69 (37’). Οι Κρητικοί επέστρεψαν με τον Μούντι στο 39’ (80-76), όμως ο Τσγκαράκης έβαλε τις βολές και κλείδωσε το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ήταν πιο εύστοχη στα δίποντα (17/31, 54%) η Κύμη έναντι του Ρεθύμνου (20/43, 46%), ενώ δεν πτοήθηκε από την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο τέλος του ματς.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τσαγκαράκης είχε 22 πόντους με 5/10 τρίποντα και 4 ασίστ, ενώ ο ΜακΓκί μέτρησε 19 με 9 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο ΜακΦάντεν έκανε καλή δουλειά με 13 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χριστοδούλου έμεινε στους 2 πόντους με 1/8 σουτ εντός πεδιάς.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Τσαγκαράκης με 2/2 βολές στα 20 δευτερόλεπτα για το τέλος, κλείδωσε το ματς (82-76).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τα 20/43 δίποντα και το 46% (6/13 βολές), ενώ η Κύμη τα 18 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 42-37, 62-55, 82-76