Προμηθέας - Ρέθυμνο 94-72

Ο Προμηθέας Πατρών (13-8) ήταν καταιγιστικός απέναντι στο Ρέθυμνο (8-13), επικρατώντας με 94-72 και ισοβαθμώντας πλέον το Λαύριο και τον ΠΑΟΚ.

Οι Πατρινοί επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα με τον πλέον εμφατικό τρόπο, αξιοποιώντας το δυνατό ξεκίνημα κόντρα στο Ρέθυμνο και διατηρώντας το προβάδισμα ως το φινάλε.

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας Πατρών μπήκε με το... γκάζι πατημένο στο «Δ. Τόφαλος» κόντρα στο Ρέθυμνο, προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων (15-4, 2'54") ενώ ο Χολ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 32-18 στα 53" για το φινάλε της πρώτης περιόδου! Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά τους, σκόραραν 34 πόντους στο δεκάλεπτο ενώ ο Έλις εκτόξευσε τη διαφορά στο +22, κάνοντας το 52-30 στο 15'52"! Το Ρέθυμνο βρήκε λύσεις στην επίθεση με τα τρίποντα των Άρμστεντ, Χριστοδούλου όμως οι Αχαιοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 57-42. Οι Κρητικοί αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο, βελτίωσαν την άμυνά τους κι έριξαν τη διαφορά στους 10 με τον Άρμστεντ (61-51, 26'27") ωστόσο οι επιθετικές πρωτοβουλίες των Λίποβι, Σαλούστρου δημιούργησαν ξανά διαφορά ασφαλείας για τον Προμηθέα που επικράτησε με το υπέρ του 94-72.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας παρουσίασε εξαιρετική πολυφωνία στην επίθεση έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και υποχρέωσε το Ρέθυμνο σε 20 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Το δίδυμο των Λίποβι, Φαγιέ ηγήθηκε επιθετικά των γηπεδούχων, σκοράροντας από 18 πόντους έκαστος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντάριγκτον Χόμπσον του Ρεθύμνου είχε 0/4 σουτ εντός πεδιάς, 2 λάθη και 5 ριμπάουντ στα 14:60 που έμεινε στο παρκέ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Οκτάβιους Ουίλιαμς πέτυχε 11 πόντους και μάζεψε 13 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του Προμηθέα Πατρών στο πρώτο και το τέταρτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τα 20 λάθη, ο Προμηθέας την επιθετική επίδοση στην τρίτη περίοδο όταν σκόραρε 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 34-21, 57-42, 66-55, 94-72.