Πανιώνιος - ΑΕΚ 71-69

Ένας σοβαρός Πανιώνιος (5-14) επικράτησε της κουρασμένης ΑΕΚ (12-9) με 71-69, για την 19η αγωνιστική της Basket League, και συνεχίζει να τρέφει ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία. Κορυφαίος ο Μπρέιζελτον, εξαιρετικός ο Κάμινγκς στο ντεμπούτο του.

Ο Πανιώνιος «διψούσε» για νίκη και με τον κόσμο στο πλευρό του, δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη στην έδρα του!

Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν της εμφανώς κουρασμένης από την Ευρώπη, ΑΕΚ, με 71-69, και διατήρησε τις ελπίδες του για σωτηρία.

Μεγάλο ματς από τον Μπρέιζελτον (14π.), πολύ καλός ο Κάμινγκς στο ντεμπούτο του (14π., 6ρ.).

Από τους «κιτρινόμαυρους», που αγωνίστηκαν χωρίς τον αρχηγό τους Ντούσαν Σάκοτα, Πάντερ (19π.), Τζέιμς (17π., 8ρ.) και Χάρις (12π.) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Με την έναρξη του ματς η ΑΕΚ πήρε μια μικρή διαφορά (6-9, 6'), με τους Σαρικόπουλο (0/2) και Σακελλαρίου (0/1, από τεχνική Ντράγκαν Σάκοτα) να μην καταφέρνουν να ισοφαρίσουν από την γραμμή των βολών. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν λίγο ακόμα (9-15, 8'), αλλά η είσοδος του νεοαποκτηθέντος Κάμινγκς ήταν καταλυτική για να... φρεσκαριστούν οι γηπεδούχοι, που μείωσαν σε 15-17 (10'). Οι ψηλοί του Πανιωνίου μαζί με τον Αμερικανό γκαρντ συνέχισαν να προσφέρουν βοήθειες και με σερί 13-0 πήγαν στο +9 (28-19, 15'), το οποίο έμεινε μέχρι το ημίχρονο (33-24, 20').

Στην τρίτη περίοδο ο Πανιώνιος απαντούσε στα καλάθια της ΑΕΚ, μέχρι που ξέφυγε στο +14 (53-39, 28'), με δύο τρίποντα των Μπρέιζελτον και Σακελλαρίου, για να μείνει το +10 στο 30' (53-43). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πάντερ με 8 πόντους του και ο Χάρις με 2/2 βολές, μείωσαν σε 56-53 (34'), για να φτάσει το σκορ στο 63-60, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ο Γκριν έκανε το τελικό 71-69.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Πανιώνιος έδειξε πως ήθελε τη νίκη πάση θυσία και πάλεψε γι΄αυτήν! Οι γηπεδούχοι πέτυχαν κρίσιμα τρίποντα στο τέλος και πήραν 43 ριμπάουντ, αλλά και 26 πόντους από τον πάγκο του και είχε 40% στο τρίποντο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπρέιζελτον! Ο Αμερικανός γκαρντ μέτρησε 24 πόντους (3/6τρ.), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο Κάμινγκς στην πρώτη του εμφάνιση με τα κυανέρυθρα είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Κράβιτς είχε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Νταλό πήρε 9 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ξανθόπουλος, Βασιλόπουλος και Λαρεντζάκης δεν απέδωσαν τα προσδοκώμενα για την ΑΕΚ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 63-60, ένα λεπτό πριν το φινάλε, ο Μπρέιζελτον ευστόχησε σε δύο τρίποντα (69-60), για να δώσει και πάλι ελπίδες στην ομάδα του και να αποθεωθεί από το κοινό.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Πανιώνιος τις 13/24 βολές και η ΑΕΚ τα 6/26 τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Κάμινγκς μπροστά στον Μαυροειδή.

Τα δεκάλεπτα:15-17, 33-24, 53-43, 71-69.