Λαύριο - Κόροιβος 80-69

Το Λαύριο (13-6) νίκησε τον Κόροιβο (6-13) με 80-69 και παρέμεινε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Το Λαύριο έκανε ένα ακόμη βήμα στην επίτευξη του ονείρου της πρώτης «τετράδας» αφού επικράτησε του Κοροίβου με 80-69.

Μετά το πρώτο πεντάλεπτο όπου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, η κατάσταση άλλαξε προς όφελος των γηπεδούχων. Με το αγαπημένο τους στιλ μπάσκετ και πρωταγωνιστές τους Μουρ και Ουίγκινς, το Λαύριο προηγήθηκε με διαφορά 14 πόντων (31-17, 16').

Η εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε το παραμικρό ή μάλλον άλλαξε προς όφελος των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη διατήρησαν το ρυθμό τους, βρήκαν μακρινά σουτ με μπροστάρη τον Λαμπ κι έτσι η διαφορά παγιώθηκε σε περισσότερους από 20 πόντους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Καλύτερη ομάδα και καλύτερο μπάσκετ έπαιξε το Λαύριο. Οι νικητές είχαν 60% στο τρίποντο αντί 15% των αντιπάλων τους κι έδωσαν 11 περισσότρες ασίστ (20-9).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο ΜακΚένζι Μουρ τελείωσε με 18 πόντους (4/7δ., 1/1τρ., 7/8β.), 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη και 2 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάρκους Πόσλεϊ σε 20:46 ολοκλήρωσε με 3 πόντους έχοντας 1/8 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 24-17 και στο 12' το σκορ πήγε στο 31-17 και στη συνέχεια ο Κόροιβος δεν κατάφερε να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ντόρον Λαμπ είχε 16 πόντους (1/4δ., 3/3τρ., 5/7β.), 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο τίποτα, ο Κόροιβος τα 2/13 τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το άλεϊ ουπ κάρφωμα του Ουίγκινς στην πρώτη περίοδο με τον Αμερικανό να σκοράρει για το 19-11.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 41-32, 63, 48, 80-69