Παναθηναϊκός - Πανιώνιος 97-53

Γιώργος Κούβαρης

Ο Παναθηναϊκός «ξέσπασε» πάνω στον Πανιώνιο (97-53) μετά την πρόσφατη ήττα στην Μαδρίτη και διατήρησε το αήττητο εντός των συνόρων (18/18) πριν από τα δύο ματς την ερχόμενη εβδομάδα με Κύμη (13/3) και Μάλαγα (16/3).

Εντός των συνόρων ο Παναθηναϊκός δεν έχει αντίπαλο και φροντίζει να το δείχνει αγωνιστική με την αγωνιστική! Οι «πράσινοι» πρόσφεραν πλούσιο θέαμα απέναντι στον Πανιώνιο με το τελικό 97-53 να μην αφήνει περιθώρια για... πολλές αναλύσεις!

Μπορεί τα δεδομένα να είναι διαφορετικά και η δυναμική του αντιπάλου να μην συγκρίνεται με τα ματς της EuroLeague, ωστόσο η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν σοβαρή, συγκεντρωμένη και δεν άφησε τον αντίπαλό του να φανεί -έστω- ανταγωνιστικός. Ουσιαστικά στηρίχθηκε στην... αχίλλειο πτέρνα όσον αφορά τα ματς της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και δη στην άμυνα.

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να πάρουν... ανάσα ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι κατάφεραν να φτάσουν τους 40 πόντους μόλις στο 28' έχοντας ευστοχήσει σε 10 βολές! Αν μη τι άλλο οι «πράσινοι» ήταν αρκετά σοβαροί στον συγκεκριμένο τομέα και από τη στιγμή που τα πάντα λειτουργούσαν σωστά στην άμυνα, ήρθαν και οι.. εύκολοι πόντοι στην επίθεση.

Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης ήταν εκείνος που κέρδισε το μεγαλύτερο χειροκρότημα, αφού όχι μόνο αγωνίστηκε αλλά άφησε και εξαιρετικές εντυπώσεις έχοντας 6 πόντους με 3/4 δίποντα σε 14 λεπτά συμμετοχής. Μάλιστα σκόραραν και οι 12 παίκτες που βρέθηκαν στο παρκέ, με τον Τσάβι Πασκουάλ να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής και να δίνει την ευκαιρία σε όλους όσους είχε στην διάθεσή του να παίξουν και να διακριθούν.

Η διαφορά πήρε τεράστιες διαστάσεις στην τελευταία περίοδο με το +44 του τελικού σκορ να αποτελεί και την μεγαλύτερη τιμή της. Το «κλου» της βραδιάς ήταν το τρίποντο του Ζακ Όγκουστ, το οποίο πανηγυρίστηκε... δεόντως, με τον Ελληνοαμερικανό σέντερ να είναι και ο πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ένα δεκάλεπτο στάθηκε αρκετό για τον Παναθηναϊκό να «τελειώσει» τη δουλειά απέναντι στον Πανιώνιο! Καλάθης (11π., 6ασ. στο α'), Βουγιούκας (8π., 3/3δίπ., στο α'), Ρίβερς (7π., 2/2τρ., στο α') ήταν εκείνοι που πήραν την κατάσταση στα χέρια του δίνοντας... απάντηση στο επιθετικό κρεσέντο του Ταϊρόν Μπρέιζελτον. Ο Αμερικανός γκαρντ του Πανιωνίου με εννέα συνεχόμενους και αναπάντητους πόντους είχε μετατρέψει το -8 του 8' (22-14) σε +1 για τον Πανιώνιο (22-23 στο 12'). Μέχρι εκεί...

Από τη στιγμή που αποσύρθηκε στον πάγκο για τις απαραίτητες «ανάσες» ο Πανιώνιος δεν βρήκε καμία λύση στην επίθεση και από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός έλεγξε τα ριμπάουντ και έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο φρόντισε να «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης. Με ένα γρήγορο 15-2 ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά 12 πόντων (37-25 στο 16') την οποία έφτασε και στο +19 (47-28) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Σε αυτό το διάστημα τα ποσοστά των «πρασίνων» ήταν εξαιρετικά στα δίποντα με 65% (15/23) αν και έξω από τα 6.75 μέτρα σούταραν με 35 (5/14). Η διαφορά ήταν στις ασίστ (12-3), στα ριμπάουντ (20-16) στα κλεψίματα (7-3) και στα λάθη (3-9)! Με απλά λόγια οι αριθμοί αποτύπωσαν την διαφορά των δύο ομάδων, τη στιγμή που για τον Παναθηναϊκό είχαν σκοράρει οι εννέα από του 11 παίκτες που είχαν χρησιμοποιηθεί.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός απλά ήταν... καλύτερος σε όλους τους τομείς και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Πανιώνιο. Συγκεκριμένα είχε 63% στα δίποντα (28/44), 40% στα τρίποντα (12/30) τη στιγμή που οι «κυανέρυθροι» σούταραν με 32% στα σουτ εντός παιδιάς (18/55) είχαν 11 ριμπάουντ λιγότερα (45-34) και 14 ασίστ λιγότερς (24-10). Επίσης ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε μόλις 6 λάθη!

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ζακ Όγκουστ ήταν εξαιρετικός έχοντας 15 πόντους 6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ πολύ καλός και ο Μάρκους Ντένμον με 12 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νταλό ήταν σε... άλλο γήπεδο με 0/6 σουτ και 4 λάθη!

ΣΗΜΕΙΟΚΛΕΙΔΙ: Το επιμέρους 15-2 του Παναθηναϊκού στην δεύτερη περίοδο, όταν και μετέτρεψε το -1 (22-23) σε +12 (37-25) «τελειώνοντας» με την υπόθεση της νίκης.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης ήταν εξαιρετικός στα 14 λεπτά που χρησιμοποιήθηκε και κέρδισε το «ζεστό» χειροκρότημα του κόσμου.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό alley oop κάρφωμα του Ζακ Όγκουστ στο πρώτο δεκάλεπτο ύστερα από την δύσκολη και μακρινή ασίστ του Νικ Καλάθη. Συστημένη στα χέρια του Ελληνοαμερικανού σέντερ!

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναικός τα πρώτα 11 λεπτά που ήταν νωθρός στο ματς και δη στην άμυνα. Ο δε Πανιώνιος τα υπόλοιπα... 29 λεπτά που ήταν τραγικός.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-28, 67-46, 97-53