Κύμη - Προμηθέας 68-73

Ο Προμηθέας (11-7) επικράτησε της Κύμης (8-10) με 68-73 και παραμένει σε απόσταση... αναπνοής από την πρώτη τετράδα της κατάταξης στην Basket League.

Οι Πατρινοί... προσγείωσαν την Κύμη, πέτυχαν την 11η εφετινή νίκη τους και την 5η μακριά από το «Δ. Τόφαλος» σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρεις. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, οι Κουμιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν στο φινάλε όμως ο Προμηθέας άντεξε στην πίεση και πανηγύρισε το «διπλό».

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων με τις 2/2 βολές του Γκίκα (12-23) κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 12-25 με το καλάθι του Σαλούστρου. Ο Γερομιχαλός ανέβασε τη διαφορά στο +15 (23-38, 16'07") για τους Πατρινούς που πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 29-42. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά διατηρούσε σταθερά διψήφιο προβάδισμα, ο Γκίκας έκανε το 43-63 από τη γραμμή των βολών στο 29'17" και η Κύμη έκανε την ύστατη προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο. Ο Κάιζερ πέτυχε 4 σερί πόντους για το 64-70, ο Σμιθ μείωσε σε 68-73 στα 52" αλλά μέχρι εκεί... Ο Προμηθέας άντεξε στην πίεση και πέτυχε σπουδαία νίκη στη Χαλκίδα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας σούταρε με 50% στα δίποντα (24/48) και μοίρασε 23 ασίστ αντί 13 της Κύμης.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκίκας τελείωσε το ματς με 8 πόντους, 10 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη και 4 κερδισμένα φάουλ σε 31:16.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Οκερεαφόρ μέτρησε 2 πόντους με 1/6 σουτ εντός πεδιάς σε 28:10

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λίποβι πέτυχε 5 πόντους ενώ είχε ακόμα 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 35:22.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας την απόδοσή του στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Κύμη τις επιδόσεις της στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 29-42, 45-63, 68-73.