Ολυμπιακός - Άρης 86-66

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη με 86-66 παίζοντας καλό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός παίζοντας καλό μπάσκετ επικράτησε του Άρη με 86-66 έχοντας σε καταπληκτική μέρα τους Ιωάννη Παπαπέτρου και Βαγγέλη Μάντζαρη. Θετική επιστροφή στο πρωτάθλημα για τον Κιμ Τιλί όπως και το ντεμπούτο του Μπόμπι Μπράουν στην Ελλάδα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν χαλαρά και με 3 λάθη στο πρώτο πεντάλεπτο επέτρεψαν στον Άρη να προηγηθεί με 6-7 χάρη στον Μιχάλη Τσαϊρέλη. Το τάιμ άουτ του Γιάννη Σφαιρόπουλου «ξύπνησε» τους παίκτες του και με τους ψηλούς να κυριαρχούν (Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης) ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 21-14 (10’).

Η ταυτόχρονη παρουσία των Μπράιαν Ρόμπερτς και Μπόμπι Μπράουν στο παρκέ έκανε τους Πειραιώτες αρκετά πιο επικίνδυνους στην επίθεση και με 12 δικούς τους πόντους (από 6 έκαστος) η διαφορά ανέβηκε στο +13 (31-18, 17’). Οι Θεσσαλονικείς σε ένα διάστημα που ανανέωναν συνεχώς τις επιθέσεις με ριμπάουντ, βρήκαν τρόπο να μειώσουν σε μονοψήφιο νούμερο (35-26, 19’).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πρίντεζης με τον Παπανικολάου ανέλαβαν χρέη σκόρερ, ωστόσο ένα εύστοχο τρίποντο του Ρόμπερτς ήταν αυτός που έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων (54-33, 25’). Ο Άρης γύρισε την άμυνά του σε ζώνη κάτι που δυσκόλεψε τους «ερυθρόλευκους» και φάνηκε και στον πίνακα του σκορ (55-41, 27’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με τον Στέλιο Πουλιανίτη να μειώσουν σε 66-53, όμως 4/4 τρίποντα του Βαγγέλη Μάντζαρη εκτόξευσαν και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ ανώτερος και εντυπωσίασε σε δίποντα (60%-46%), τρίποντα (48%-17%), ασίστ (24-10) και ριμπάουντ (39-30)

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου σε 24:35 είχε 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Πολύ καλός στο δεύτερο ημίχρονο και ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 15 πόντους (1/1δ., 4/7τρ.) και 5 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ομάρ Προύιτ σε 7’ είχε μόλις ¼ σουτ και τίποτα άλλο. Δε βοήθησε ο Βασίλης Χρηστίδης πλην ενός ριμπάουντ στα 9 λεπτά που αγωνίστηκε.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ουσιαστικά μετά το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα κανείς δεν ανησυχούσε για τον τελικό νικητή.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ τελείωσε τον αγώνα με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ. Καλός και ο Κιμ Τιλί με 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και σπουδαία άμυνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου από το κέντρο του γηπέδου με τη λήξη του ημιχρόνου.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός τους 20 πόντους που δέχτηκε στην τρίτη περίοδο και τα 17 λάθη, ο Άρης τα 4/23 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 40-26, 63-46, 86-66