Προμηθέας - Παναθηναϊκός 91-108

Με τον Μάρκους Ντένμον να μοιάζει... σεληνιασμένος και τον Θανάση Αντετοκούνμπο να κάνει τα πάντα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεπεράσει την ήττα από τον Ολυμπιακό και με τη νίκη του απέναντι στον Προμηθέα με 108-91 να διατηρήσει το αήττητο στην Basket League.

Στο ντέρμπι της EuroLeague απέναντι στον Ολυμπιακό έμεινε εκτός 12άδας. Ε, και; Ο Μάρκους Ντένμον όχι μόνο δεν πτοήθηκε από το γεγονός ότι «κόπηκε» από το μεγάλο ευρωπαϊκό ματς, αλλά έδειξε ότι είναι πάντα έτοιμος όταν του ζητηθεί!

Απέναντι στον Προμηθέα Πάτρας έβλεπε το καλάθι σαν... βαρέλι και πραγματοποίησε την καλύτερή του -ίσως- εμφάνιση με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Συγκεκριμένα τελείωσε το ματς με 25 πόντους έχοντας 2/3 δίποντα, 7/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 26:43 λεπτά συμμετοχής! Μάλιστα ξεκίνησε με 7/7 τρίποντα , εκ των οποίων 3/3 στην πρώτη περίοδο και 4/4 στην τελευταία πριν αστοχήσει στο 8ο σουτ.

Μαζί του και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο οποίος πραγματοποίησε με τη σειρά του το πιο παραγωγικό παιχνίδι του με τα «πράσινα» έχοντας 17 πόντους με 5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ και 3 τάπες (η μία καλύτερη από την άλλη)!

Το αντίθετο! Οι δύο παίκτες ήταν «όλα τα λεφτά» για τον Τσάβι Πασκουάλ και τον Παναθηναϊκό, με το θέαμα να ήταν πλούσιο και το ένα κάρφωμα να διαδέχονταν το... άλλο! Τόσο ο Αντετοκούνμπο, όσο και ο Όγκουστ παραλίγο να «ξηλώσουν» τις μπασκέτες του κλειστού, την ώρα που ο Νικ Καλάθης μοίραζε τη μία ασίστ μετά την άλλη και τον Καταλανό τεχνικό να δίνει αρκετές ανάσες σε Ρίβερς (15'), Παππά (13'), Γκιστ (12'), Σίνγκλετον (17').

Βέβαια ο δείκτης του σκορ και η διαφορά άνοιξε στην τελευταία περίοδο, όταν ο Μάρκους Ντένμον πήρε... φωτιά χάρη στα τρίποντα! Στο 28' το σκορ ήταν 68-67 υπέρ του Προμηθέα, αλλά με ένα εντυπωσιακό 22-5 η διαφορά έφτασε τους 16 πόντους (89-73) πριν εκτοξευθεί στο +20 (108-88) ένα λεπτό πριν από το τέλος. Ο Προμηθέας αποδείχθηκε πολύ... σκληρός για να πεθάνει, με τους Χολ, Γκίκα, Σαλούστρο και Λίποβι να κερδίζουν τις περισσότερες εντυπώσεις.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν αρκετά εντυπωσιακό και από τις δύο ομάδες! Βέβαια σε αυτό έπαιξαν ρόλο οι άμυνες που είχαν πάει... περίπατο, αφού τόσο ο Παναθηναϊκός όσο και ο Προμηθέας έβρισκαν με χαρακτηριστική ευκολία τον δρόμο για το καλάθι. Σε αυτό έπαιξε ρόλο και η εκατέρωθεν ευστοχία, με τους «πράσινους» να έχουν 6/7 τρίποντα στην πρώτη περίοδο και τον Προμηθέα 8/12 δίποντα και 3/6 τρίποντα! Κάπως έτσι αποτυπώθηκε και το 26-31 του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ήταν εκείνος που έκανε την διαφορά του ματς.

Συγκεκριμένα είχε πετύχει 11 πόντους με 2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ και ένα (φοβερό) μπλοκ. Τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μάρκους Ντένμον, ο οποίος δεν... έχανε σουτ (3/3 τρίποντα), ενώ ο Νικ Καλάθης είχε προλάβει να μοιράσει και τις 8 ασίστ του Παναθηναϊκού σε αυτό το διάστημα.

Βέβαια η έλλειψη συγκέντρωσης και η απροσεξία φάνηκαν στο πρώτο πεντάλεπτο του β' δεκαλέπτου όπου οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο για το καλάθι ούτε με... σφαίρες με αποτέλεσμα να βρεθούν και πίσω στο σκορ με 33-31. Μέχρι εκεί. Οι «πράσινοι» το μόνο που έκαναν ήταν ανεβάσουν ένταση στην άμυνα και μετά το 36-36 του 16' να πραγματοποιήσουν ένα σερί 12-0 και να βρεθούν στο +12 (36-48) λίγο πριν από το ημίχρονο (43-52). Ο Λάνγκστον Χολ έκανε τη μεγαλύτερη δουλειά για τον Προμηθέα στο πρώτο μισό του αγώνα έχοντας πετύχει 14 πόντους με 4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές και 3 ασίστ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤI: Τη στιγμή που ο Προμηθέας έμοιαζε να είναι ανταγωνιστικός, το μόνο που έκανε ήταν να «σφίξει» την άμυνά του για λίγα λεπτά και να «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης. Το στατιστικό που έκανε την διαφορά ήταν το 64% στα τρίποντα (16/25), οι 24 ασίστ, αλλά και το 59% στο σύνολο των σουτ εντός παιδιάς (41/69).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάρκους Ντένμον με 25 πόντους έχοντας 2/3 δίποντα, 7/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με 17 πόντους με 5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ και 3 τάπες.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Απαρατήρητος πέρασε από το ματς ο Γιάννης Δημακος με 3 πόντους και 2 ριμπάουντ σε 11 λεπτά συμμετοχής.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ογκουστ (13π., 6ρ.) και Γκέιμπριελ (12π., 4/4 σουτ) πρόσφεραν πολλές βοήθειες συνδυάζοντας το θέαμα με την ουσία.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τελευταίο δίλεπτο του γ' δεκαλέπτου όταν ο Προμηθέας προηγήθηκε με 68-67 αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα επιμέρους 12-1 πήρε διαφορά 10 πόντων (69-79).

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό μπλοκ του Θανάση Αντετοκούνμπο στον Οκτάβιους Έλις στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου. Ο Αμερικανός πήγε να καρφώσει, αλλά ο φόργουορντ των «πρασίνων» του «κατέβασε» -στην κυριολεξία όμως- τον... γενικό!

TI ΠΕΤΑΝΕ: Προμηθέας και Παναθηναϊκός θα θέλουν να ξεχάσουν γρήγορα τα 15 και τα 16 λάθη αντίστοιχα στα οποία υπέπεσαν.

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 43-52, 69-79, 91-108