Κύμη - ΠΑΟΚ 88-85

Γιάννης Σταυρουλάκης

Η Κύμη (7-9) προηγήθηκε ακόμα και με +14 κι εν τέλει πέτυχε τεράστια νίκη επί του ΠΑΟΚ (8-8) με 88-85 σε ένα παιχνίδι με συγκλονιστικό φινάλε!

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη προηγήθηκε με 60-46 στο 22' όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα με μπροστάρη τον Κόνιαρη. Τελικά οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη σε ένα παιχνίδι-θρίλερ στο τέλος, με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι είχε υψηλό ρυθμό κι επίπεδο για την Κύμη και τον ΠΑΟΚ που πέτυχαν εύκολα καλάθια στην επίθεση, έβαλαν τα σουτ κι εναλλάσσονταν στο προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο «Τάσος Καμπούρης». Είναι χαρακτηριστικό ότι ο «Δικέφαλος» έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ του 24-27 έχοντας 55% στα δίποντα (5/9), 75% στα τρίποντα (3/4) και 9 ασίστ κόντρα στην Κύμη που στηρίχθηκε, επιθετικά, στον Σμιθ (9π.). Η Κύμη αντέδρασε στη συνέχεια, βρήκε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 (σ.σ. 4/5 τρίποντα στο β' δεκάλεπτο) και ο Σμιθ έστειλε τη διαφορά στο +6 (48-42) στα 1'29" για το ημίχρονο. Τελικά οι Κουμιώτες πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 51-46 έχοντας 10/20 δίποντα, 6/9 τρίποντα και 18 ριμπάουντ αντί 11 του ΠΑΟΚ.

Μάλιστα τα τρία σερί τρίποντα των Μανωλόπουλου, ΜακΦάντεν εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 (60-46, 22'20") για την Κύμη! Παρ' όλα αυτά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα. Ο Χρυσικόπουλος μείωσε σε 60-51 και ο Κόνιαρης πέτυχε τους 12 από τους επόμενους 13 πόντους των «ασπρόμαυρων» που ισοφάρισαν σε 64-64 και προηγήθηκαν με 65-66 στο 30'! Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και το παιχνίδι είχε συγκλονιστικό φινάλε, με τον Οκερέαφορ να διαμορφώνει το 86-82 και τον Τζόουνς να σκοράρει για τρεις (86-85)! Ο Σμιθ έκανε το 88-85 με 2/2 βολές και η Κύμη έμεινε όρθια βλέποντας τρία σουτ των φιλοξενούμενων στο φινάλε να μην καταλήγουν στον στόχο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Κύμη είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ κατέβασε 36 ριμπάουντ αντί 29 του ΠΑΟΚ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σμιθ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο ΜακΦάντεν πρόσθεσε 18 πόντους με 4/7 τρίποντα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή μέρα ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με 0/5 σουτ εντός πεδιάς, 3 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 25:45.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Οι Μανωλόπουλος (14π. με 4/8 τρίπ.) και Γλυνιαδάκης (10π.) έκαναν αθόρυβη δουλειά για την Κύμη.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση της Κύμης στο τελευταίο πεντάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Κύμη τα 20 λάθη, ο ΠΑΟΚ τα 31 άστοχα δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 51-46, 65-66, 88-85.