Κολοσσός - Κόροιβος 86-71

Νίκος Καρφής

Ένα απίστευτο σερί 22-0 του Κολοσσού... καθάρισε τον Κόροιβο και επέτρεψε στην ομάδα της Ρόδου να φτάσει στη νίκη με 86-71 για την 16η αγωνιστική της Basket League.

Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική για την επικράτηση του Κολοσσού, καθώς η ομάδα της Ρόδου έτρεξε ένα σερί 22-0 και επικράτησε με 86-71 του Κοροίβου. Πλέον οι νικητές ανέβηκαν στο 9-7, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 6-10.

Για τους γηπεδούχους ο Γουέαρ είχε 25, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Χάινς είχε 13.

Το ματς

Ο Κόροιβος μπήκε φουριόζος στο ματς, αφού ο Κάρσον έγραψε το 2-7 στο 1'. Η ομάδα της Αμαλιάδας συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και με τον Κάρσον ξέφυγε για 8 (10-18) στο 7'.

Oι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου και με τον Χάινς έκαναν το 18-32. Ο Κολοσσός μάζεψε γρήγορα την διαφορά και με τον Μπρέι κατάφερε να σημειώσει το 27-32 στο 15'. Ο Κόροιβος όμως του έβαλε και πάλι δύσκολα αφού ο Πόσλεϊ εκτόξευσε τη διαφορά στους 13 (29-42). Ο Τζόουνς ήταν ο άνθρωπος που διαμόρφωσε το σκορ του δευτέρου δεκαλέπτου (35-42). Oι φιλοξενούμενοι σούταραν με 9-14 (64%) στο πρώτο ημίχρονο.

O Χάινς με τρίποντο έφερε το σύνολο της Αμαλιάδας στο + 10 (45-55) με το τρίποντο του Ντεκοζί. Η ομάδα της Ρόδου έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, αφού έτρεξε ένα σερί 20-0 μέσα σε 4 λεπτά και με τον Τζόουνς έκανε το 65-55, αιφνιδιάζοντας τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κάνουν ότι θέλουν στην αναμέτρηση και ο Μπρέι δεν είχε πρόβλημα να γράψει το 76-63 στο 34'. Ο Κολοσσός με την ψυχολογία στα ύψη, έγραψε το 86-67 και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Για τον Κολοσσό δεν έπαιξε ο Γιανγκ λόγω προβλήματος στον αχίλλειο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός έτρεξε ένα σερί 22-0 στην δεύτερη περίοδο που... καθάρισε τον Κόροιβο, ενώ είχε 39 ριμπάουντ έναντι 25 του αντιπάλου του

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γουέαρ μέτρησε 25 πόντους με 7/10 τρίποντα και ήταν ο πρωταγωνιστής του ματς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τζόουνς ήταν καθοριστικός με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σαχπατζίδης έπαιξε για 26 λεπτά, αλλά έμεινε χαμηλά στους 6 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η ομάδα της Ρόδου έτρεξε ένα σερί 22-0 και έκανε το 45-55, 67-55. τελειώνοντας το ματς στο 31'.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι φιλοξενούμενοι το κακό δεύτερο μισός της τρίτης περιόδου και το 25/52 δίποντα, ενώ οι νικητές τίποτα.

Τα Δεκάλεπτα: 15-26, 35-42, 65-55, 86-71