Ανέπνευσε ο Άρης

Βασίλης Βλαχόπουλος

Έπειτα από εννιά συνεχόμενες ήττες και με την πίεση να… σκάει εγκέφαλο, ο Άρης (6-10) επικράτησε του Λαυρίου (10-6) με 80-69 στο Nick Galis Hall σ’ έναν αγώνα που είχε νεύρα, σασπένς και πέντε παίκτες των «κίτρινων» με διψήφιο αριθμό πόντων.

Μέσα από την άμυνά του ο Άρης άντλησε ρυθμό και στην επίθεση κι έτσι ήλεγξε απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Μιχάλης Τσαϊρέλης και Γιάννης Αθηναίου ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων των «κίτρινων» οι οποίοι από τα πρώτα λεπτά προσπάθησαν να περάσουν την μπάλα στο καλάθι και με τη συμπλήρωση οκτώ λεπτών αγώνα προηγήθηκαν με 21-11. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 24-15.

Το Λαύριο προσπάθησε (μέσα από το μακρινό σουτ) να αποκτήσει τρόπο έκφρασης αλλά με 2/11 προσπάθειες στο πρώτο μέρος δεν θα μπορούσε να το καταφέρει. Ο μοναδικός ασφαλής τρόπος για να σκοράρει ήταν οι συνεργασίες με τον Ντι Τζέι Τζόνσον. Αυτός κράτησε όρθια την ομάδα του όταν ο Άρης έκανε απόπειρα να «τελειώσει» το παιχνίδι καθώς ξέφυγε με 40-23 λίγο μετά τα μισά της δεύτερης περιόδου. Κάπου εκεί άρχισε να «ζεσταίνεται» και ο Μακένζι Μουρ. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Αμερικανός βρήκε τον τρόπο προς το καλάθι έπειτα από περίπου εννιά λεπτά στο παρκέ καθώς εγκλωβίστηκε στην άμυνα του Μούρτου. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 47-34 υπέρ του Άρη.

Με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη να αρχίζει ζεστός στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης προηγήθηκε έως και με διαφορά 17 πόντων (53-36) έπειτα από δύο λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο. Ακολούθησε ένα τετράλεπτο στη διάρκεια του οποίου οι «κίτρινοι» έχασαν τη συγκέντρωσή τους με συνέπεια να μην καταφέρουν να βρουν τρόπο έκφρασης στην επίθεση, ενώ το Λαύριο βασίστηκε περισσότερο στο ένας εναντίον ενός του Νίξον (53-40, 26’), καθώς στα ελεύθερα μακρινά σουτ που έβγαλε με τους Μέιερ και Βεργίνη. Οι «κίτρινοι» δεν είχαν πλάνο και κατεύθυνση στην επίθεση, είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι δεν πέτυχαν σουτ εντός παιδιάς στα τελευταία οκτώ λεπτά της 3ης περιόδου και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 54-49(30’). Λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου απειλήθηκε σύρραξη καθώς σε μια προσπάθεια του Μουρ να καρφώσει την μπάλα στο καλάθι ο Μποχωρίδης του έκανε φάουλ από πίσω και ο Αμερικανός προσγειώθηκε άτσαλα στο παρκέ. Ο πάγκος του Λαυρίου μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, απειλήθηκε σύρραξη αλλά με την παρέμβαση των πιο ψύχραιμων εκτονώθηκε η κατάσταση.

Οι γηπεδούχοι πήραν ανάσα μέσα από το 6-0 στα πρώτα δύο λεπτά της τελευταίας περιόδου (60-49, 32’) και διατήρησαν αυτή τη διαφορά περίπου μέχρι τα μισά της τελευταίας περιόδου (69-57). Εκεί ο Νίξον άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα καθώς με δύο εύστοχα τρίποντα από τα οκτώ μέτρα μείωσε σε 69-63(36:20). Οι λεπτές ισορροπίες διατηρήθηκαν μέχρι το 37’ (71-65). Εκεί ο Άρης «πήρε» δύο μεγάλα σουτ από τους Μποχωρίδη, Μπελ, ανέβασε τη διαφορά στο +12(77-68, 38’) και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Άρης περιόρισε το Λαύριο στους 69 πόντους κι ενώ σκόραρε 105 στους τελευταίους τέσσερις αγώνες. Κυριάρχησε επίσης κάτω από τα καλάθια κι αυτό μεταφράζεται από τα 19 επιπλέον ριμπάουντ που μάζεψε.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Μιχάλης Τσαϊρέλης και Σπύρος Μούρτος. Ο πρώτος «κουβάλησε» την ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο, ο δεύτερος έκανε ατομικό ρεκόρ πόντων στη φετινή Basketleague με τους 15 πόντους που σημείωσε, έβγαλε και τις άμυνες πάνω στον Μακένζι Μουρ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Γιάννης Αθηναίου και Ιβάν Μάρας. Ο πρώτος έκανε ατομικό ρεκόρ ασίστ με τις 12 τελικές πάσες του, έκανε καλό παιχνίδι ασχέτως του ότι δεν του βγήκαν τα σουτ. Ο Ιβάν Μάρας πλησίασε το double double.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Η πολύ καλή πρώτη εντύπωση που είχαν αφήσει οι Προύιτ, Ντουβιέ ανήκει στο παρελθόν. Ο δεύτερος έχει το ελαφρυντικό του μικρού χρόνου συμμετοχής.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Τα δύο τρίποντα από τους Μποχωρίδη, Μπελ με τα οποία η διαφορά πήγε στο +12(77-65) δύο λεπτά πριν το τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τα νεύρα ήταν τσατάλια. Ειδικά των Μποχωρίδη-Μουρ οι οποίοι μετά την επίμαχη φάση έψαχναν τρόπο να… ξεκαθαρίσουν τους λογαριασμούς τους. Μετά το τέλος του αγώνα, αντάλλαξαν κάποια «γαλλικά» στο κέντρο του γηπέδου.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 47-34, 54-49, 80-69