Προμηθέας - Πανιώνιος 69-58 (pics)

Κάτια Πετροπούλου

Ο Προμηθέας Πατρών (10-6) επικράτησε του Πανιωνίου (3-13) με 69-58, για την 16η αγωνιστική της Basket League. Στοίχισαν τα τρίποντα στους «κυανέρυθρους» (1/21). Double double οι Φαγιέ (14π., 12ρ.) και Σαρικόπουλος (13π., 10ρ.).

Θέλει την είσοδο στην τετράδα ο Προμηθέας και κάνει τα πάντα!

Οι Αχαιοί «λύγισαν» τον αξιόμαχο Πανιώνιο κι επικράτησαν με 69-58, για την 16η αγωνιστική της Basket League και ανέβηκαν στο 10-6 ενώ ο Λευτέρης Μαντζούκας έκανε το ντεμπούτο του στην Basket League σε ηλικία 14 ετών, 7 μηνών και 6 ημερών.

Στο 3-13 και την τελευταία θέση της βαθμολογίας οι «κυανέρυθροι», που δεν κατάφεραν ποτέ να πάρουν προβάδισμα στο ματς, τα τρίποντα αποτέλεσαν μεγάλη «πληγή» (1/21).

Φαγιέ (14π., 12ρ.), Χολ (13π., 6ρ., 8ασ.) και Γκίκας (12π.) ξεχώρισαν για τους νικητές.

Σαρικόπουλος (13π., 10ρ.) και Σακελλαρίου (12π., 3ρ., 5ασ.) έκαναν καλό παιχνίδι για την ομάδα τους, η οποία στερήθηκε τον Κράβιτς στη διάρκεια του αγώνα με τραυματισμό στο πρόσωπο.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν καλάθι, αλλά ήταν να μην κάνει την αρχή ο Προμηθέας. Οι Αχαιοί είχαν το προβάδισμα στο σκορ κι έφτασαν γρήγορα στο +10 (20-10, 8'), για να πάνε στο 28-16 (12'). Ο Πανιώνιος «κυνηγούσε» και κατάφερε να μειώσει σε 31-26 (8') με τον Σαρικόπουλο (8π., 7ρ.) με τους γηπεδούχους να κάνουν το 35-26 στο ημίχρονο (20'). «Πληγή» για τους «κυανέρυθρους» η αστοχία πίσω από τα 6.75 (0/9τρ.), ενώ είχε περισσότερα ριμπάουντ (16-25), με τους Πατρινούς να έχουν 8 ασίστ (έναντι 5).

Ο Προμηθέας συνέχιζε να έχει το «πάνω χέρι» στον αγώνα (51-40, 30') και έφτασε στη νίκη (69-58).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας είχε 30% στα τρίποντα, ενώ ο Πανιώνιος 4%. Επίσης, οι γηπεδούχοι είχαν τρία λιγότερα λάθη και 14 πόντους στον αιφνιδιασμό και 26 από τον πάγκο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Φαγιέ είχε 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 4 τάπες σε 36:41. Ο Χολ μέτρησε 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 33:46.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Γκίκας είχε 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 24:59.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΜακΝίλι είχε 4 πόντους με 2/7 σουτ σε περίπου 30 λεπτά, ωστόσο πήρε 6 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Προμηθέας επέβαλλε τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Πανιώνιο να νικά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Πανιώνιος τα 1/21 τρίποντα και ο Προμηθέας τα 9 λιγότερα ριμπάουντ (33-42).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ασίστ του Χολ για το κάρφωμα του Έλις, που άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 35-26, 51-40, 69-58.