Ρέθυμνο - ΑΕΚ 90-95 (pics)

Κάτια Πετροπούλου

Η ΑΕΚ (10-6) έκανε το χρέος της και νίκησε το Ρέθυμνο (7-9) με 95-90, για την 16η αγωνιστική της Basket League. Το βλέμμα στραμμένο στον Τελικό Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό (17/02, 17:00). Κορυφαίοι Χάρις, Μαυροειδής.

Η πρώτη αποστολή στην Κρήτη στέφθηκε από επιτυχία για την ΑΕΚ!

Οι «κιτρινόμαυροι», αν και χρειάστηκαν και πάλι το τελευταίο δεκάλεπτο, πέρασαν από το Ρέθυμνο με 95-90, για την 16η αγωνιστική της Basket League.

Χάρις (23π.) και Μαυροειδής (18π., 10ρ.) ήταν αυτοί που βγήκαν μπροστά στην τέταρτη περίοδο και βοήθησαν την ΑΕΚ να «σπάσει» την... κατάρα που είχε στο «Μελίνα Μερκούρη».

Ντεμπούτο για τον Κέβιν Πάντερ (10π., 3ρ., 1κλ.).

Από του Κρητικούς, ο Μούντι ξεχώρισε με 25 πόντους και 5 ασίστ και ακολούθησαν οι Γκούντγουιν (19π., 13ρ.) και Γιαννόπουλος (15π.).

Η «Βασίλισσα» πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της στον Τελικό Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό (17/02, 17:00), με την «κιτρινόμαυρη» αποστολή να παραμένει στην Κρήτη.

Στην αρχή του αγώνα, η ΑΕΚ «χτυπούσε» στην ρακέτα με τον Χάντερ, ο οποίος έφτασε πολύ γρήγορα στους 10 πόντους (9-10, 4'). Στη συνέχεια, το Ρέθυμνο έτρεξε σερί 11-0 (από 9-12, 5' σε 20-12, 7') κι έχοντας μεγάλη ευστοχία πίσω από τα 6.75 (6/9τρ.) έκλεισε το δεκάλεπτο στο 29-22. Η «Βασίλισσα» πέρασε μπροστά με σερί 8-0 (29-30, 11'), αλλά ο Γιαννόπουλος έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του με 3/3 βολές από φάουλ του Πάντερ (36-30, 14'). Το ημίχρονο έκλεισε στο 46-43 (20'), με το Ρέθυμνο να υπερτερεί σε ριμπάουντ (27-16) και η ΑΕΚ σε ασίστ (8-11).

Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στην ισοφάριση (53-53, 24'), αλλά οι Κρητικοί με νέο σερί πέρασαν ξανά μπροστά (58-53, 26'), για να φτάσουν στο 67-59 (27') με μπροστάρη τον Μούντι, που έκανε ένα απίστευτο κάρφωμα για το 69-65 (30').

Οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα με τον Αμερικανό γκαρντ (74-71, 31'), αλλά οι φιλοξενούμενοι με σερί 10-0 πέρασαν μπροστά (74-81, 35'), ενώ πήγαν και σε διψήφια διαφορά (76-88, 36'), με μπροστάρηδες τους Χάρις-Μαυροειδή. Το Ρέθυμνο έβαλε μεγάλα καλάθια στο τέλος, με τον Γιαννόπουλο να επισφραγίζει το τελικό 90-95.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ μοίρασε 25 ασίστ κι έκανε μόλις 6 λάθη σε 40 λεπτά. Επίσης, είχε 46 πόντους στο ζωγραφιστό και 42 από παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάνι Χάρις είχε 23 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 30:47, ενώ ο Δημήτρης Μαυροειδής έκανε double double με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 22:12.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Χάντερ είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Γκριν 10 πόντους και 13 ασίστ και ο Πάντερ 10 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντάνιελς σε 25:42 είχε 1/5 σουτ (2π.).

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 74-71 (32'), Χάρις και Μαυροειδής έτρεξαν σερί 10-0 και πήγαν στο 74-81 (36').

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο την ήττα, ενώ η ΑΕΚ το γεγονός ότι γύρισε και πάλι την κατάσταση στο τέλος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ωραία πάσα του Άτις για το κάρφωμα του Χάντερ για το 3-6 (2') και το κλέψιμο και κάρφωμα του Μούντι για το 7-6 (3').

Τα δεκάλεπτα: 29-22, 46-43, 69-55, 90-95.