ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 74-91

Γιώργος Κούβαρης

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στο κλειστό της Πυλαίας και έφτασε σε μια άνετη επικράτηση απέναντι στον ΠΑΟΚ με 91-74 διατηρώντας και το αήττητο στην Basket League με 15 νίκες σε ισάριθμα ματς. Rotation από τον Πασκουάλ, δεν έπαιξε ο Σίνγκλετον.

Μπορεί να υπήρχε στο μυαλό η βαριά ήττα από την Μπάμπεργκ, μπορεί το παιχνίδι να ήταν παντελώς αδιάφορο, αλλά οι παίκτες του Παναθηναϊκού φρόντισαν να αντιμετωπίσουν την αναμέτρηση στην Πυλαία με την δέουσα σοβαρότητα! Άλλωστε μετά το ηχηρό χαστούκι στην Βαμβέργη, ήθελαν πάση θυσία μια νίκη με καλή εμφάνιση προκειμένου να τονώσουν την ψυχολογία τους εν όψει του αγώνα με την Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ!

Όπερ και εγένετο. Οι «πράσινοι» επικράτησαν εύκολα με 91-74 και πλέον κέρδισαν ηρεμία για το δύσκολο, όσο και κρίσιμο, ματς με τους Βάσκους. Μάλιστα, ο Τσάβι Πασκουάλ είχε τη δυνατότητα να κάνει rotation, να ξεκουράσει παίκτες και να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής σε όλους. Είναι χαρακτηριστικό ότι δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Κρις Σίνγκλετον, ενώ πολύ λίγο χρησιμοποιήθηκε και ο Τζέιμς Γκιστ.

Εκείνοι που έκαναν την διαφορά για να φτάσει ο Παναθηναϊκός στη νίκη έχοντας στείλει τον δείκτη του σκορ και στο +21 (91-70) λίγο πριν από το τέλος ήταν παίκτες με μικρό χρόνο συμμετοχής και χωρίς πρωταγωνιστικό ρόλο. Πρώτος και καλύτερος ο Κένι Γκέιμπριελ, ο οποίος ήταν... αλάνθαστος ενός παιδιάς έχοντας 14 πόντους με 1/1 δίποντο και 4/4 τρίποντα!

Εξαιρετική παρουσία και για τον Θανάση Αντετοκούνμπο, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους με 5/8 δίποντα, ενώ στους 11 πόντους σταμάτησε ο Μάρκους Ντένμον έχοντας 3/7 τρίποντα. Βέβαια εκείνος που έκλεψε την παράσταση για τη μαχητικότητά του ήταν και πάλι ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος έφτασε κοντά στο double double με 7 πόντους και 10 ριμπάουντ!

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά είχε φτάσει και τους 15 πόντους για λογαριασμό του Παναθηναϊκού (38-43), έχοντας πραγματοποιήσει ένα εκπληκτικό 6-30! Ο Γκέιμπριελ ήταν εκείνος που έκανε την διαφορά και παρά το come back του ΠΑΟΚ έχοντας μειώσει και στους 5 πόντους (56-61) χάρη στον εξαιρετικό Φιλ Γκος (18π., 4/8τρ.), οι «πράσινοι» με ένα νέο επιμέρους 24-8 έστειλε τη διαφορά στους 21 πόντους (85-64).

Ο Πασκουάλ ήθελε από το ξεκίνημα του αγώνα να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής, να κάνει rotation και να διατηρήσει «φρέσκους» τους παίκτες του εν όψει της συνέχειας. Από τη στιγμή που στο παρκέ βρέθηκαν παίκτες οι οποίοι δεν έχουν την απαραίτητη «χημεία» σε επίσημα ματς, παρά μόνο στις προπονήσεις, ο ΠΑΟΚ βρήκε την ευκαιρία να το εκμεταλλευτεί και να πάρει τα ηνία του αγώνα.

Αρχικά με τον Νταρνέλ Τζάκσον και στη συνέχεια με τον Αντώνη Κόνιαρη, άρχισε να «χτίζει» διαφορά στο σκορ και να «απαντάει» στο επιθετικό κρεσέντο του Θανάση Αντετοκούνμπο ο οποίος ξεκίνησε δυναμικά το ματς με 9 πόντους (4/5διπ., 1/2β.) και 3 κλεψίματα. Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στους 9 πόντους (32-23 στο 14') με τον Κόνιαρη να έχει πάρει τη σκυτάλη από τον συμπαίκτη του, αλλά δύο σερί τρίποντα του Κέι Σι Ρίβερς, άνοιξαν τον δρόμο για το 10-0 σερί του Παναθηναϊκού και το 32-33 δύο λεπτά αργότερα.

Έκτοτε η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πήρε το momentum και την... κατάσταση στα χέρια της, έχοντας 6/15 τρίποντα στο πρώτο μισό του αγώνα, αλλά και 4/9 βολές (σ.σ. οι 1/6 στο πρώτο δεκάλεπτο). Το επιμέρους από τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +9 έγινε 4-19 λίγο πριν από το ημίχρονο (38-42). Πάντως στο πρώτο μισό του αγώνα οι δύο ομάδες είχαν υψηλό ποσοστό στα δίποντα (ο ΠΑΟΚ 61% με 11/18 και ο Παναθηναϊκός 62% με 10/16).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤI: Ο Παναθηναϊκός είχε πολύ καλό ποσοστό στα σουτ εντός παιδιάς (23/36 δίποντα και 11/25 τρίποντα), την ώρα που ο ΠΑΟΚ σούταρε με 42% (17/35 δίποντα και 7/22 τρίποντα). Επιπλέον πήρε τα ριμπάουντ (39-30) ενώ βρήκε σκορ και λύσεις από παίκτες που δεν βρίσκονται στο πρώτο πλάνο του Πασκουάλ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κένι Γκέιμπριελ ήταν εκείνος που βοήθησε τον Παναθηναϊκό να ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς έχοντας 14 πόντους με 1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 1 λάθος. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πρόσθεσε άλλους 13 πόντους με 5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Οι Λάκι Τζόουνς (1π., 0/3 σουτ, 1/2 βολές) και Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (2π., 0/4 σουτ, 2/2β.) ήταν εκτός κλίματος αγώνα.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το 10-0 σερί του Παναθηναϊκού όταν ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά 9 πόντων (32-23) με αποτέλεσμα να γυρίσει το ματς και να γίνει το αφεντικό του αγώνα.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ντίνος Μήτογλου, ήταν και πάλι εκείνος που έκανε τη «βρώμικη» δουλειά για τον Παναθηναϊκό, έχοντας 7 πόντους με 3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 2 τάπες, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 21:20.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό φόλοου κάρφωμα του Κένι Γκέιμπριελ στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου. Ο Μάρκους Ντένμον αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Αμερικανός φόργουορντ ήρθε από το... πουθενά και κάρφωσε με δύναμη στο καλάθι του ΠΑΟΚ. Ένα κάρφωμα που θύμισε πολύ το ματς της EuroLeague στο ΣΕΦ.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ το «κενό» διάστημα όταν προηγήθηκε με 32-23 το 42% στα δίποντα (24/57) και το 31% στα τρίποντα (19/28). Ο Παναθηναϊκός το πρώτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 38-42, 56-68, 74-91