Κολοσσός - Πανιώνιος 70-62

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Ο Κολοσσός Ρόδου (8-7) νίκησε τον ουραγό Πανιώνιο (3-12) με 70-62 σε ένα ματς το οποίο οι ομάδες δε σκόραραν με τίποτα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Κολοσσός παρέμεινε στις θέσεις των playoffs επικρατώντας του Πανιωνίου με 70-62. Το παιχνίδι πάντως δεν ήταν καθόλου ποιοτικό αφού στο δεύτερο ημίχρονο το επιμέρους σκορ ήταν 20-22.

Η απουσία του Γκρίφιν (πήγε στη Ζενίτ) έχει στοιχίσει στους Ροδίτες ως προς την παραγωγικότητα τους κι έτσι βρήκε χώρο δράσης ο Μπρέι.

Οι γηπεδούχοι είχαν μόνιμα το προβάδισμα, ωστόσο οι Νεοσμυρνιώτες δύο φορές κατάφεραν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση της νίκης. Σε εκείνα όμως τα σημεία οι παίκτες του Κολοσσού έμειναν ψύχραιμοι και φρόντισαν να πανηγυρίσουν τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι σε δίποντα (60%-43%), πήραν περισσότερα ριμπάουντ (31-25) κι έδωσαν περισσότερες ασίστ (16-12).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τι Τζέι Μπρέι σε 35:47 είχε 21 πόντους (5/9δ., 3/6τρ., 2/2β.), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Κακό απόγευμα για τον Βαγγέλη Σακελλαρίου ο οποίος σε 27:58 είχε 4 πόντους (0/3δ., 0/2τρ., 4/6β.), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Πανιώνιος μείωσε σε 56-50 και στη συνέχεια ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ για τον Κολοσσό 9-2 χάρη στο οποίο «καθάρισαν» με τη νίκη.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ντάστιν Ουέρ τελείωσε το παιχνίδι με 10 πόντους, 3 ασίστ και 3 λάθη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Αμφότερες οι ομάδες την επίθεσή τους στο δεύτερο ημίχρονο όπου το σκορ ήταν 20-22 σε 20 λεπτά.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κόψιμο του Χάρις σε προσπάθεια του Σακελαρίου για lay up στο 25΄ της αναμέτρησης,

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 50-40, 61-50, 70-62