Προμηθέας - ΠΑΟΚ 81-68

Γιάννης Σταυρουλάκης

Ο Προμηθέας (8-6) έκανε το 2/2 κόντρα στον ΠΑΟΚ (8-6) φέτος, επικρατώντας με 81-68 στο «Δ. Τόφαλος» μετά τη νίκη του στον α' γύρο στη Θεσσαλονίκη!

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έχει πάρει τον... αέρα του ΠΑΟΚ, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια κόντρα στον «Δικέφαλο» και υπερτερώντας στη μεταξύ τους ισοβαθμία. Το τρίποντο... παραλήρημα των Πατρινών σε συνδυασμό με την κακή περιφερειακή άμυνα των φιλοξενούμενων έδωσαν από νωρίς το πάνω χέρι στον Προμηθέα που δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα.

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Μίλαν Μιλόσεβιτς διαμόρφωσε το 25-15 με 2/2 βολές στο 7'28". Οι Πατρινοί βρήκαν λύσεις στην επίθεση πίσω από τα 6.75 κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 26-20 έχοντας 5/7 τρίποντα σε αυτό το διάστημα!

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με σερί 8-0 για τον Προμηθέα (34-20, 11'25") ενώ ο Χολ ανέβασε τη διαφορά στο +16, σκοράροντας για το 41-25 στα 5'13" για το ημίχρονο στο «Δ. Τόφαλος». Ο «Δικέφαλος» μείωσε σε 44-33 με τέσσερις σερί πόντους του Μαργαρίτη όμως ο Προμηθέας πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 48-33 έχοντας 8/16 τρίποντα (50%), 19 ριμπάουντ αντί 15 των «ασπρόμαυρων» ενώ το δίδυμο των Χολ (15π.), Μιλόσεβιτς (10π.) κουβάλησε επιθετικά τους γηπεδούχους.

Ο Χρυσικόπουλος έριξε τη διαφορά στους 9 (48-39, 23'08") όμως ο Προμηθέας απάντησε με σερί 5-0 (53-39), το τρίποντο του Μιλόσεβιτς έκανε το 58-43 ενώ το εντυπωσιακό alley-oop κάρφωμα το Φαγιέ διαμόρφωσε το 64-48 στο 30'. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 72-62 με το τρίποντο του Μαργαρίτη στα 3'46" για το φινάλε όμως ο Προμηθέας δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο, κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε κι έφτασε στη σπουδαία νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και σούταρε με 44% στα τρίποντα (13/29).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λάνγκστον Χολ ηγήθηκε επιθετικά του Προμηθέα έχοντας 22 πόντους με 1/1 βολή, 3/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα και ο Ολεκσάντρ Λίποβι είχε 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κρουμπάλι έμεινε στο παρκέ 17:02 έχοντας 0/5 δίποντα και 3 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς είχε 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 36'

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας τα 16 λάθη, ο ΠΑΟΚ τα 19 χαμένα τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το alley-oop του Φαγιέ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 48-33, 64-48, 81-68.