Κόροιβος - Κύμη 59-73

Γιάννης Σταυρουλάκης

Η Κύμη (5-7) σκόρπισε τον Κόροιβο (4-8) στο κλειστό της Ήλιδας, επικρατώντας με 73-59 και κάνοντας τεράστιο βήμα για την παραμονή της στην Basket League.

Η ανεβασμένη Κύμη πήρε τεράστια βαθμολογική και ψυχολογική «ανάσα» ενόψει της συνέχειας, επικρατώντας εκτός έδρας του Κόροιβου και ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο αγώνας

Η Κύμη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων (9-19, 7'51") κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 13-24. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους ΝτεΚόσεϊ, Σκουλίδα, Πόσλεϊ (22-34, 14'07") όμως η Κύμη έκανε σερί 6-0, ο Μανωλόπουλος ανέβασε τη διαφορά στο +18 (22-40) και η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 32-46. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +22 πόντους με τις βολές του Τζόουνς (34-56, 25'04"), διατηρώντας σταθερά απόσταση ασφαλείας από τον Κόροιβο. Ο Τράβις Κον σκόραρε για τρεις και μείωσε σε 52-68 στα 6'42" για το φινάλε και η Κύμη έφτασε στην εύκολη νίκη με το υπέρ της 59-73, ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η τριπλέτα των Μανωλόπουλου, ΜακΓκι, Σμιθ ηγήθηκε της Κύμης στο κλειστό της Ήλιδας. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη προηγήθηκε από νωρίς με διψήφια διαφορά και δεν απειλήθηκε ποτέ από τον Κόροιβο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκάρι ΜακΓκι έκανε νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ ενώ είχε ακόμα 4 ασίστ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο και 3 κοψίματα σε 23:55.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΜακΦάντεν δεν χρειάστηκε να... φορτσάρει για την Κύμη όπως στα προηγούμενα ματς, μένοντας στους 3 πόντους με 1/10 σουτ εντός πεδιάς (0/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα).

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μανωλόπουλος τελείωσε το ματς με 16 πόντους και 4/5 τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το εκρηκτικό ξεκίνημα της Κύμης στο ματς. Ο Κόροιβος υποχρεώθηκε να κυνηγάει στο σκορ από νωρίς όμως δεν απείλησε ποτέ τους φιλοξενούμενους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κόροιβος την απόδοσή του στο πρώτο δεκάλεπτο, η Κύμη τα 17 άστοχα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 32-46, 46-60, 59-73.