Ρέθυμνο - Κύμη 83-73

Γιώργος Κούβαρης

Με τον Χάρη Γιαννόπουλο σε... εορταστικό mood λίγο πριν από το πρωτοχρονιάτικο ρεβεγιόν, το Ρέθυμνο επικράτησε της Κύμης με 83-73 και έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το 2017!

Το Ρέθυμνο έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη απέναντι στην Κύμη, με τους Χάρη Γιαννόπουλο και Μάλκολμ Άρστεντ να οδηγούν την ομάδα τους στην τελική επικράτηση (83-73) και στην 4η νίκη τους στην φετινή Basket League.

Με αυτόν τον τρόπο οι Κρητικοί αποχαιρετούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το 2017 σε αντίθεση με την Κύμη που έμεινε στις τρεις νίκες ύστερα από 10 αγώνες στο πρωτάθλημα. Τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και «καθάρισαν» με την υπόθεση της νίκης.

Συγκεκριμένα μπόρεσαν να βγάλουν εκτός ρυθμούς αγώνα την Κύμη, η οποία στο πρώτο ημίχρονο ήταν μέσα στο ματς έχοντας προηγηθεί και με διαφορά πέντε πόντων (52-47) στο 25'. Έκτοτε ωστόσο οι Γιαννόπουλος και Άρμστεντ άλλαξαν άρδην την εικόνα του αγώνα και έβαλαν το Ρέθυμνο σε θέση... οδηγού.

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά είχε σταθεροποιηθεί στους 5-6 πόντους για λογαριασμό των Κρητικών (71-65 στο 38' και 74-67 στο 39') και παρά τη μείωση του σκορ από την Κύμη (74-71), το Ρέθυμνο επανέφερε την... κατάσταση στο ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤI: Μπόρεσε να κερδίσει το ματς με 16 λιγότερα ριμπάουντ (31-47), ενώ βρήκε μεγάλα σουτ στο τέλος τα οποία «καθάρισαν» την Κύμη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χάρης Γιαννόπουλος ήταν «όλα τα λεφτά» για το Ρέθυμνο έχοντας 22 πόντους με 5/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Μάλκολμ Αρμστεντ είχε άλλους 18 πόντους με 6/15 σουτ και 6 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Λενζέλ Σμιθ ήταν... εκτός αγώνα μένοντας στους 3 πόντους με 0/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, αν και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Μάλκολμ Άρμστεντ ένα λεπτό πριν από το τέλος με το οποίο έδωσε διαφορά επτά πόντων στο Ρέθυμνο (74-67).

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μούντι είχε κάποια ξεσπάσματα ενώ σταθερά καλός ήταν ο Σακίλ Γκούντγουϊν με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τα 16 χαμένα ριμπάουντ, ενώ η Κύμη τις 10 χαμένες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 35-31, 51-48, 83-73