ΑΕΚ - ΓΣΛ/Φάρος 106-79 (pics)

Κάτια Πετροπούλου

Με νίκη αποχαιρέτησε το 2017 στην Basket League η ΑΕΚ (6-4), καθώς επιβλήθηκε του ΓΣΛ-Φάρου (4-6) με 106-79. για την 10η αγωνιστική. Έλαμψε ο Μαραγκός από τους αντιπάλους (29π.).

Μία άνετη νίκη πέτυχε η ΑΕΚ στο τελευταίο για το 2017 παιχνίδι της στην Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» υπερείχαν από την πρώτη στιγμή κι επικράτησαν του ΓΣΛ-Φάρου με 106-79, για την 10η αγωνιστική, κλείνοντας ιδανικά μια χρονιά με... σκαμπανεβάσματα.

Ο Ντράγκαν Σάκοτα χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του και όλοι τους προσέφεραν κι από κάτι.

Από τους αντιπάλους ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Πάρης Μαραγκός, ο οποίος πέτυχε 29 πόντους.

Πριν από το ματς, οι γηπεδούχοι πήγαν στο πλάι της Μυρτούς και της έκαναν δώρο μια υπογεγραμμένη φανέλα της ομάδας.

Ο ΓΣΛ-Φάρος δεν δυσκόλεψε ιδιαίτερα την ΑΕΚ στο πρώτο μέρος, καθώς άνοιγε σταδιακά τη διαφορά. Οι «κιτρινόμαυροι» υπερείχαν σε ασίστ (14-7) και τρίποντα (54%-30%), ενώ είχαν 16 πόντους από τα λάθη των αντιπάλων και 11 πόντους στον αιφνιδιασμό (0 ο ΓΣΛ). Ο Σάκοτα με τρίποντο πήγε τη διαφορά στους 10 (28-18, 8'), για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 33-22. Το +17 (40-26, 13') ήρθε γρήγορα με μπροστάρη τον Ξανθόπουλο, αφού πρώτα πάσαρε για το κάρφωμα του Ελόνου κι έπειτα σκόραρε για τρεις. Το ημίχρονο έκλεισε στο +26 (58-32, 20'), μετά από σερί 10-0 της ΑΕΚ.

Στην τρίτη περίοδο, η εμφάνιση των γηπεδούχων ήταν καταιγιστική. Με μπροστάρη τον Μαυροειδή (7π.) και τους Γκριν - Χάρις να παίρνουν τη... σκυτάλη, η διαφορά έφτασε στο +30 (76-36, 26'). Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με τους παίκτες του Σάκοτα να παίρνουν τη νίκη (106-79).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη από τον ΓΣΛ-Φάρο και δεν του επέτρεψε να την απειλήσει στο ματς. Πήρε 30 πόντους από τα 22 λάθη των φιλοξενούμενων και 18 πόντους στον αιφνιδιασμό. Ακόμα, μοίρασε 29 ασίστ, έναντι 16.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Χάρις (19π., 7ρ.) και Μαυροειδής (18π.) ήταν οι κορυφαίοι για την ΑΕΚ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Γκριν και Σάκοτα ακολούθησαν τους προαναφερθέντες, προσθέτοντας από 15 πόντους έκαστος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Παπαπντωνίου σε 24 λεπτά έμεινε χωρίς πόντο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η ΑΕΚ πήρε πολύ γρήγορα διαφορά στο ματς (33-20, 9') κι έκτοτε δεν την έχασε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τίποτα, ο ΓΣΛ-Φάρος την ήττα.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η πίσω από την πλάτη πάσα του Σάκοτα στον Χάρις που ήταν στην γωνία. Ο Αμερικανός έδωσε στον Γκριν, ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει λίγο πριν το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, αλλά η μπάλα κατέληξε στον αρχηγό ξανά, που έδωσε στον Ελόνου, ο οποίος πέτυχε έμμεσο τρίποντο. Ακόμα, ο Γκριν πάσαρε στον Χάρις, ο οποίος έφυγε στον αιφνιδιασμό και κάρφωσε για το 81-51, ξεσηκώνοντας τον κόσμο. Ένα λεπτό πριν από το τέλος, ο Μωραΐτης πάσαρε στον Άτιτς, που κάρφωσε.

Τα δεκάλεπτα: 33-22, 58-32, 85-59, 106-79.