ΓΣΛ - Κόροιβος 82-78

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Ο ΓΣΛ Φάρος (4-5) βρέθηκε να προηγείται με 70-59 (34'), ωστόσο επικράτησε δύσκολα του Κοροίβου (3-6) με 82-78.

Ο ΓΣΛ Φάρος έκανε ένα ακόμη βήμα προς την επίτευξη του στόχου του που δεν είναι άλλος από την παραμονή στην κατηγορία. Οι Θεσσαλοί νίκησαν τον Κόροιβο με 82-78 σε μία αναμέτρηση η οποία κρίθηκε στις λεπτομέρειες αν και δεν προμήνυε κάτι τέτοιο η εξέλιξη του σκορ.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου είχαν ένα μόνιμο προβάδισμα με διψήφια διαφορά πόντων, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και χάρη στον Πόσλεϊ μείωσαν ακόμη και στο καλάθι, ωστόσο δεν ήταν αρκετός ο χρόνος που απέμενε.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές σούταραν με 46% στα τρίποντα ενώ έκαναν πάρτι στα ριμπάουντ με 48 έναντι μόλις 22.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κέβιν Ουέρ σε 32' είχε 24 πόντους (8/17δ., 1/1τρ., 5/5β.), 10 ριμπάουντ, μία ασίστ, 4 λάθη και 3 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΝτεΚόσεϊ ήταν ο 3ος σκόρερ της Basket League, αλλά έμεινε στο μηδέν με 0/2 σουτ σε 13 λεπτά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι 2/2 βολές του Σάφτενααρ με τις οποίες σφράγισε τη νίκη ο ΓΣΛ Φάρος.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Νώντας Παπαντωνίου βοήθησε πολύ την ομάδα του έχοντας 17 πόντους σε 33' συμμετοχής, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 λάθη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Λάρισα τα 21 λάθη, ο Κόροιβος τις 13/21 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 39-25, 62-51, 82-78