Ρέθυμνο - Προμηθέας 82-78

Γιάννης Σταυρουλάκης

Το Ρέθυμνο (3-5) επικράτησε του Προμηθέα (6-2) με 82-78, πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του και υποχρέωσε τους Πατρινούς μόλις στη δεύτερη ήττα τους στην Basket League.

Ο Προμηθέας παρατάχθηκε στο «Μελίνα Μερκούρη» έχοντας γνωρίζει όλη κι όλη μια ήττα στο πρωτάθλημα κι αυτή από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ! Από την άλλη πλευρά, το Ρέθυμνο βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην τελευταία περίοδο και δημιούργησε διψήφια διαφορά (75-64, 37-57"). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν το comeback έχοντας 0/4 βολές με τους Λίποβι, Σαλούστρο στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον δείκτη του σκορ στο 81-76 και οι Κρητικοί έφτασαν στη σπουδαία νίκη.

Κάθε μέρα και νέα μία νέα έκπληξη* σε περιμένει στο Ημερολόγιο Προσφορών* (21+, *Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις)

Ο αγώνας

Οι Αμερικανοί του Ρεθύμνου ηγήθηκαν επιθετικά των Κρητικών στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Προμηθέα Πατρών, με τον Μούντι να διαμορφώνει το 11-8 με έμμεσο τρίποντο στο 5'51". Ο Μιλόσεβιτς ισοφάρισε σε 16-16 ενώ οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 18-16 με τις 2/2 βολές του Ντάνιελς. Η δεύτερη περίοδος άρχισε με σερί 5-0 για το Ρέθυμνο με τους Κώττα, Γιαννόπουλο (23-16, 12'59"), οι Πατρινοί απάντησαν με δικό τους σερί 8-0 (23-24, 15'02") ενώ οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 33-32.

Ο Γκούντγουιν ανέβασε τη διαφορά στο +4 (45-41, 24'37") και ο Προμηθέας μείωσε σε 54-53 στο 30' με το τρίποντο του Μιλόσεβιτς. Ο Χολ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 59-57 στο 32'42" ωστόσο οι Κρητικοί έκαναν επιμέρους σκορ 10-2 (69-59, 36'31") και οι 2/2 βολές του Άρμστρεντ ανέβασαν τη διαφορά στο +11 (75-64, 37-57")! Ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και μπήκε ξανά στο παιχνίδι (81-78, 39'45") ωστόσο ο Μούντι «κλείδωσε» τη νίκη από τη γραμμή των βολών.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Ρέθυμνο σούταρε με 47% στο τρίποντο (8/17), είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μούντι ήταν πρώτος σκόρερ του Ρεθύμνου με 21 πόντους και ο Γκούντγουιν είχε 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Άρμστεντ πέτυχε... αθόρυβα 18 πόντους ενώ είχε ακόμα 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο αλλά και 3 λάθη σε 17:49.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρέλεφορντ μέτρησε 3/12 σουτ εντός πεδιάς σε 20:06.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο ότι πήγε να χάσει ένα δικό του παιχνίδι στα τελευταία 3', ο Προμηθέας την απόδοσή του από το 30' ως το 37'.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 33-32, 54-53, 82-78.