Κόροιβος - ΠΑΟΚ 87-91

Κάτια Πετροπούλου

Ο ΠΑΟΚ (5-3) πέρασε δύσκολα από την Αμαλιάδα, αφού ο Κόροιβος (3-5) τον κόντραρε στα ίσια, και χρειάστηκε την παράταση για να νικήσει με 91-87.

Σε... ησυχία δεν άφησε ο Κόροιβος τον ΠΑΟΚ!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου τα βρήκε ζόρικα από αυτή του Ντίνου Καλαμπάκου και χρειάστηκε την παράταση για να νικήσει με 91-87, για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Παιχνίδι από παντού στη Novibet με κινητό και τάμπλετ.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μπορεί να βρέθηκε στο +10 (28-38, 21'), αλλά οι Αμερικανοί των γηπεδούχων αποδείχθηκαν... σκληρά καρύδια και δεν εγκατέλειψαν το ματς.

Για τους νικητές, οι Γκος (25π.), Τζόουνς (18π., 12ρ.) και Χρυσικόπουλος (17π., 8ρ.) ξεχώρισαν. Από τους γηπεδούχους, μεγάλη εμφάνιση έκαναν οι Κάρσον (28π., 6ρ.), Πόσλεϊ (21π.) και ΝτεΚόζι (17π.).

Στο 5-3 πλέον ο ΠΑΟΚ, στο 3-5 ο Κόροιβος.

Το ματς άρχισε λίγο... ανορθόδοξα, αλλά οι ομάδες βρήκαν γρήγορα ρυθμό, παρά την αστοχία τους (11/32σουτ-12/33), με τους «ασπρόμαυρους» να υπερτερούν στα ριμπάουντ (19-24). Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +7 (9-16, 8'), με 5 πόντους του Γκος, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-16. Ο Σκουλίδας με την είσοδό του στο παρκέ μείωσε με δύο τρίποντα (18-22, 13'), αλλά οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν και πάλι τη διαφορά (+9, 18-27, 16'). Ο ΝτεΚόζι πλησίασε και πάλι με δύο έμμεσα τρίποντα (28-31), για να στείλει ο Τζόουνς τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 28-33 (20').

Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου έφτασαν στο +10 (28-38, 21'), αλλά ο Κάρσον πέτυχε 10 πόντους για να μειώσει στο 40-44 (25'). Ο Πόσλεϊ έφτασε στο καλάθι (43-45, 26'), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν από τις βολές το 52-58 (30'). Ο Πόσλεϊ στη συνέχεια με δύο τρίποντα έφτασε στην ισοφάριση (58-58, 31') κι εκεί ήρθε η... καθίζηση για τους γηπεδούχους. Ο ΠΑΟΚ έτρεξε σερί 8-0 (58-66, 34') και πήρε πάλι προβάδισμα. Ο Κάρσον, όμως, επέστρεψε και με τρίποντο και 2/2 βολές μείωσε στον πόντο (65-66, 36'). Οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν και πάλι στο + 6 (65-71, 38'), αλλά ο Πόσλεϊ πίσω από τα 6.75 έκανε το 70-71, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Κάρσον έκανε το 72-71, για να οδηγήσει ο Τσόχλας το ματς σε παράταση, με 1/2 βολές (72-72, 40').

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +8 (77-85, 44'), αλλά ο Πόσλεϊ «χτύπησε» με τετράποντα (83-86), για να δώσει εκ νέου ενδιαφέρον στο ματς. Ο Γκος, όμως, κράτησε το +8 (83-91), για να επισφραγίσει ο Πόσλεϊ το τελικό σκορ (87-91) ξανά με τετράποντο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ είχε 8/10 βολές στην παράταση, ενώ πήρε και 20 πόντους παραπάνω από τον Κόροιβο από τον πάγκο (59-39). Επίσης, πήρε 46 ριμπάουντ και μοίρασε 15 ασίστ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκος, σε 24:58, είχε 25 πόντους, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος. Ο Τζόουνς, σε 41:26, μέτρησε 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Χρυσικόπουλος πρόσθεσε 17 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ, ενώ ο Κλάσεν σημείωσε 10 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρούντρι σε 33:36 έμεινε στους 3 πόντους (1/2δ., 0/4τρ., 1/2β.), αν και είχε 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 τάπες.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Πόσλεϊ ισοφάρισε σε 58-58 (31') με τρίποντο, για να «εκτέλεσει» και πάλι για το 70-71 στο 39'. Ο Κάρσον έβαλε καλάθι για το 72-71, αλλά ο Πόσλεϊ έκανε φάουλ στον Τσόχλα, ο οποίος με 1/2 βολές οδήγησε το ματς στην παράταση. Εκεί, πέτυχε τρίποντο ο Γκος (72-77, 41'), για να δώσει μια μικρή διαφορά στον ΠΑΟΚ, την οποία και κράτησαν οι φιλοξενούμενοι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κόροιβος το γεγονός ότι δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη και ο ΠΑΟΚ τα 6/21 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 28-33, 52-58, 72-72, 87-91.