Γ.Σ.Λάρισας/Φάρος - Ρέθυμνο 70-89

Το Ρέθυμνο (2-5) πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στην Basket League, επικρατώντας του Γ.Σ.Λ. - Φάρου (3-4) με 89-70!

Το Ρέθυμνο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από τις 14 Οκτωβρίου και το 95-90 επί του Κόροιβου για τη 2η αγωνιστική, επικρατώντας των Θεσσαλών και σημειώνοντας την πρώτη εφετινή εκτός έδρας νίκη του. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (65-71, 33'04") ωστόσο δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Ο αγώνας

Το Ρέθυμνο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Γιαννόπουλος σκόραρε για το 7-18 στο 5'16" κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 22-28 με το καλάθι του νεοαποκτηθέντα Στεφανίδη. Οι Θεσσαλοί μείωσαν σε 27-35 με τέσσερις σερί πόντους του Μαραγκού ενώ ο Ουέαρ σκόραρε για το 39-45 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά τους και η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της ως εκείνο το σημείο (+17) όταν ο Λι διαμόρφωσε το 50-67 στο 28'51". Ο Αμερικανός του Ρεθύμνου έκανε το 55-71 ωστόσο ο Γ.Σ.Λ. Φάρος «έτρεξε» σερί 10-0 και μείωσε σε 65-71 στα 6'56" για το φινάλε! Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Νίκου Βετούλα άντεξε στην πίεση, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και τις κακές επιλογές των γηπεδούχων, φτάνοντας στην πρώτη εφετινή εκτός έδρας νίκη της με 70-89.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Ρέθυμνο σούταρε με 57% στα δίποντα (24/42), κατέβασε 34 ριμπάουντ αντί 29 των γηπεδούχων και υποχρέωσε τον Γ.Σ.Λ. σε 18 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκούντγουιν ήταν ο κορυφαίος παίκτης των Κρητικών στο κλειστό της Νεάπολης. Τελείωσε το ματς με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος, 1 κόψιμο και 24 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Σάφτενααρ, με 2 πόντους (1/2 δίπ.), 2 λάθη, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 23:26.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μούντι βοήθησε το Ρέθυμνο με 19 πόντους και 5 ασίστ σε 19:39.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το Ρέθυμνο άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων στο φινάλε (65-71 στα 6'56" για το τέλος), κρατώντας το προβάδισμα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Γ.Σ.Λ. Φάρος τα 18 λάθη, το Ρέθυμνο τη... χαλάρωση στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 39-47, 53-67, 70-89.