Τρίκαλα - Προμηθέας 68-87

Ο Προμηθέας (5-1) επικράτησε εκτός έδρας των Τρικάλων (2-4) με 87-68 και ανέβηκε, έστω και προσωρινά στην κορυφή της κατάταξης στην Basket League!

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τις επιδόσεις της στην Basket League, έχοντας πέντε νίκες σε έξι αγωνιστικές ενώ η μοναδική ήττα ήλθε από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ! Έτσι ανέβηκε στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 5-1, έχοντας ένα ματς περισσότερο από τους «πράσινους». Από την άλλη πλευρά, αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττας των Τρικάλων στο πρωτάθλημα.

Πρώτο τραπέζι Vista! Με ανανεωμένη πλατφόρμα και νέο mobile site. (21+)!

Ο αγώνας

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στο ματς με τα Τρίκαλα, προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά με τον Σαλούστρο (4-14, 3'39") κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 17-22. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν ισοφάρισαν σε 33-33 στο 13'21" με τον Φέισι και πήραν κεφάλι στο σκορ με το τρίποντο του Βασιλειάδη, ο οποίος έκανε το 38-35 (14'55") υποχρεώνοντας τον Μάκη Γιατρά να καλέσει τάιμ άουτ. Τα back2back τρίποντα του Χολ έκαναν το 42-47 του πρώτου ημιχρόνου, ο Βασιλειάδης έριξε τη διαφορά στους δυο πόντους (49-51) και ο Προμηθέας έκανε επιμέρους σκορ 2-11 για το 51-62 λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου (59-68). Τα Τρίκαλα έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσουν με τον Μάρεϊ (64-69, 31'20") ωστόσο ο Προμηθέας έκανε σερί 15-0, προηγήθηκε με +20 (64-84, 39'56") κι έφτασε στην εύκολη νίκη με 68-87.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας σούταρε με 42% στα τρίποντα (11/26) και μοίρασε 23 ασίστ αντί 15 των γηπεδούχων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σον Έβανς έκανε double-double με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ όπως και ο Νίος Γκίκας με 13 πόντους και 13 ασίστ!

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς βοήθησε τον Προμηθέα με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 15-0 των Πατρινών που μετέτρεψαν το... εύθραστο 64-69 στο 31'20" σε 64-84 στο 39'56".

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζόουνς των Τρικάλων είχε 0/3 σουτ εντός πεδιάς και 6 λάθη σε 21:30

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 42-47, 59-68, 68-87.