ΑΕΚ - Πανιώνιος 83-73

Κάτια Πετροπούλου

Η ΑΕΚ τα βρήκε... σκούρα από τον Πανιώνιο, αλλά γύρισε το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έφτασε στην νίκη με 83-73. Χωρίς νίκη ακόμα στην Basket League οι «κυανέρυθροι».

Ο Πανιώνιος το πάλεψε αρκετά στο ΟΑΚΑ, αλλά τον τελευταίο λόγο είχε η ΑΕΚ, που επικράτησε με 83-73, για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Οι «κυανέρυθροι» είχαν το προβάδισμα για μεγάλο μέρος του αγώνα, ενώ είχαν φτάσει και στο +7 (43-50, 19'), αλλά οι γηπεδούχοι γύρισαν το ματς στην 4η περίοδο κι έφτασαν στην νίκη.

Κορυφαίος ο Χάρις με 19 πόντους και 4 ριμπάουντ. Καλό ματς για τον Σι που είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από την άλλη, ο Κράβιτς έφτασε τους 20 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ.

Πριν το τζάμπολ η ΑΕΚ τίμησε τον Βαγγέλη Ζιάγκο για την προσφορά του στην ομάδα, ενώ τηρήθηκε κι ενός λεπτού σιγή για τα θύματα από τις πλημμύρες στην Δυτική Αττική.

Ο Πανιώνιος έβαλε πολύ... δύσκολα στην ΑΕΚ στο πρώτο μέρος, ενώ ήταν εμφανείς οι απουσίες των Σάκοτα και Τζέιμς. Οι «κυανέρυθροι» κυριάρχησαν στον «αέρα» (17ρ. έναντι 13), αλλά και πίσω από τα 6.75, ήταν καλοί στην δημιουργία (15ασ.-11) και πέτυχαν 7 πόντους στον αιφνιδιασμό και 24 στο ζωγραφιστό (2 και 22 η ΑΕΚ). Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, παρουσίαζαν κενά στην άμυνα, ενώ έχαναν και τις βολές (6/11), κάνοντας 4 λάθη στο 2ο δεκάλεπτο, ενώ ο Πανιώνιος 0.

Με το έμμεσο τρίποντό του ο Σακελλαρίου, αλλά και 4 σερί πόντους του ΜακΝίλι, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 9-12 (5'), με τον Κράβιτς, που ήταν ασταμάτητος κάτω από τη ρακέτα, να κάνει το 21-27 στο 10'. Ο Γούντσον με τρίποντο κράτησε τη διαφορά (34-38, 15'), αλλά ο Σι, που είχε να αποδείξει πράγματα, έβαλε ξανά μπροστά την ΑΕΚ μετά το 2', με έμμεσο τρίποντο (39-38, 17'). Αυτό, όμως, δεν κράτησε πολύ, αφού Γούντσον και Σακελλαρίου με τρίποντα πήγαν στο +7 (43-50, 19'), με τον Χάρις να στέλνει τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 46-50.

Στην τρίτη περίοδο το ματς ήταν πάνω κάτω στα ίδια, με τον Κράβιτς να συνεχίζει το ρεσιτάλ του, και τον Σι από την άλλη να δίνει... απαντήσεις και να μειώνει με τρίποντο στο 57-58 (26'). Ο Μαυροειδής με έμμεσο τρίποντο ισοφάρισε (60-60, 29'), φορτώνοντας τον Κράβιτς με το 4ο του φάουλ. Ο Λαρεντζάκης στην συνέχεια με 1/2 βολές, επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι έβαλε την ΑΕΚ μπροστά (63-60), με τον Χέντερσον να μειώνει (65-62, 30'). Οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν το μομέντουμ και «άνοιξαν» σταδιακά τη διαφορά, για να φτάσουν στο +10 (72-62, 33'). Όλα είχαν πάρει το δρόμο τους (81-71, 38'), ενώ ο Πανιώνιος των 15 λαθών «έχασε» δύο παίκτες (Σακελλαρίου, Σαρικόπουλος) με 5 φάουλ. Ο Σι επισφράγισε το τελικό 83-73.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ ανασυγκροτήθηκε στην 4η περίοδο και μείωσε τα λάθη, πήρε 17 επιθετικά ριμπάουντ, έπαιξε καλύτερη άμυνα και έβαλε τις βολές. Επίσης, έβαλε 44 πόντους στο ζωγραφιστό και 13 από τα 15 λάθη του Πανιωνίου.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χάρις σταμάτησε στους 19 πόντους και πήρε 5 ριμπάουντ, ενώ ο Σι σημείωσε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Γκριν είχε 14 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Ο Μαυροειδής πέτυχε 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νταλό σε 24' είχε μόλις 2 πόντους, αλλά μοίρασε 7α σίστ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το έμμεσο τρίποντο του Μαυροειδή που ισοφάρισε (60-60, 29') και στην συνέχεια η 1/2 βολές του Λαρεντζάκη, που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε για το 63-60.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Πανιώνιος την ευκαιρία να κάνει την πρώτη του νίκη, ενώ η ΑΕΚ τις 18/27 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 46-50, 65-62,