Κόροιβος - Λαύριο 67-91

Το Λαύριο (4-2) πέρασε άνετα από την Αμαλιάδα επικρατώντας του Κοροίβου (3-3) με 67-91 και σουτάροντας με 65% (15/23) στα τρίποντα.

Το Λαύριο πέρασε εύκολα από την Αμαλιάδα νικώντας εύκολα τον Κόροιβο με 67-91. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εντυπωσιακό μπάσκετ, είχαν 15/23 τρίποντα και «σκαρφάλωσαν» κι άλλο στη βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και με τρίποντο του ΝτεΚόσεϊ προηγήθηκαν με 9-2 (4'), αλλά το Λαύριο συνήλθε στην άμυνα, ευστόχησε σε 5/6 τρίποντα κι έτσι με επιμέρους σκορ 2-16 προσπέρασε με 11-17 (8').

Οι παίκτες του Κοροίβου δεν είχαν ιδιαίτερη διάθεση για άμυνα στοιχείο το οποίο δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο οι αντίπαλοι τους. Με «όπλο» τον πλουραλισμό στην επίθεση και όλους τους Λαυριώτες να μπαίνουν στην εξίσωση της επίθεσης η διαφορά έφτασε στο +14 (23-37, 15'). ΝτεΚόσεϊ και Πέσλεϊ όμως βοήθησαν στην ανάκαμψη των γηπεδούχων και πλησίασαν στο σκορ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια (39-44).

Πρώτο τραπέζι Vista! Με ανανεωμένη πλατφόρμα και νέο mobile site. (21+)!

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη είχαν επιστρέψει ως προς την συγκέντρωσή τους και την ευστοχία τους φυσικά. Με τρίποντα από Μέγιερ και Νίξον το Λαύριο πήρε και πάλι ικανοποιητική διαφορά (43-58, 25') την οποία φρόντισε μάλιστα να αυξήσει στους 21 πόντους (47-68, 30').

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι φιλοξενούμενοι παρέμεναν σοβαροί για να κινδυνεύσουν, οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου δεν έβρισκαν τρόπους να μειώσουν τη διαφορά κι έτσι το Λαύριο πανηγύρισε μία ακόμη σπουδαία νίκη ξεπερνώντας και τους 30 πόντους (58-91, 37').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Καθολικά ανώτερο το Λαύριο με 65% στα τρίποντα (15/23), 21 ασίστ και μονοψήφιο αριθμό λαθών (9).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τόνι Μέγιερ σε 25:43 είχε 20 πόντους (2/4δ., 5/8τρ., 1/2β.), 5 ριμπάουντ, 2 λάθη κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάρκους Πόσλεϊ σε 20' αγώνα είχε 4 πόντους με 1/7 σουτ, ένα ριμπάουντ, μία ασίστ και 3 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για το Λαύριο φτάνοντας ακόμη και στο +21 σφραγίζοντας τη νίκη. .

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μακένζι Μουρ τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κόροιβος την κακή άμυνα και τα 3/15 τρίποντα. Οι νικητές τίποτα απολύτως.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 39-44, 47-68, 67-91