Προμηθέας - Κύμη 93-82

Ο Προμηθέας (4-1) επικράτησε άνετα της Κύμης (0-5) με 93-82 αν και η διαφορά ήταν στο +29 πέντε λεπτά πριν τη λήξη.

Ο Προμηθέας παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας ύστερα από την άνετη νίκη επί της Κύμης με 93-82. Παρά την απουσία του Μουχάμεντ Φαγέ οι Πατρινοί δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα.

Η Κύμη εκμεταλλεύτηκε το χαλαρό ξεκίνημα των γηπεδούχων και στο 2' προηγήθηκε με 1-7. Οι φωνές του Μάκη Γιατρά «ξύπνησαν» τους παίκτες του και με πρωταγωνιστές τους Λούποβι και Έβανς αρχικά ισορρόπησαν το σκορ (9-10, 5') και εν συνεχεία προηγήθηκαν με 21-16 (9').

Η δεύτερη περίοδος έφερε την υπογραφή του Σταύρου Τουντζιαράκη ο οποίος με 7 δικούς του πόντους έδωσε διψήφια διαφορά πόντων στην ομάδα του (34-23, 14'). Με τα τρίποντα του Χολ οι Πατρινού αύξησαν τη διαφορά στο +15 (44-29, 17΄) διατηρώντας τη μέχρι την ανάπαυλα.

Δανία – Ιρλανδία με υψηλές αποδόσεις και 200+ ειδικά στοιχήματα! (21+)

Ο Χολ δεν έχασε το ρυθμό του παρά τη διακοπή του ημιχρόνου και με 2/2 τρίποντα έβαλε τον Προμηθέα στο +21 (59-38, 23'). Η Κύμη όσο κι αν ήθελε δε μπορούσε να αντιδράσει με τους γηπεδούχους να παραμένουν στο 20+ με σχετική ευκολία.

Οι φιλοξενούμενοι τα παράτησαν και η ποιότητα των γηπεδούχων ήταν αδύνατον να αφήσει ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία κι έτσι η διαφορά έπιασε τη μέγιστη τιμή της στους 29 πόντους (88-59, 35'). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν και να χάσουν με «χαρακτήρα» και το κατάφεραν αφού με εντυπωσιακό τελευταίο πεντάλεπτο να χάσουν τελικά με 11 πόντους διαφορά.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τεράστια διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων. Οι νικητές ήταν πολύ καλύτεροι ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 56% στα δίποντα, 50% στα τρίποντα, 24 ασίστ και 10 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λάνγκστον Χολ τελείωσε με 17 πόντους (1/2δ., 4/6τρ., 3/5β.), 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ ο Ολεξάντρ Λούποβι (25:59) τελείωσε με 16 πόντους (5/9δ., 2/2τρ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τσαγκαράκης σε 26:45 είχε μόλις 1/3 τρίποντα, ένα ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα λάθος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 21-19 ο Προμηθέας έτρεξε επιμέρους σκορ 10-1 και έκανε το 31-20. Στη συνέχεια «χάθηκαν» οι γηπεδούχοι.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Σον Έβανς βοήθησε αρκετά προσφέροντας 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι νικητές τίποτα, οι ηττημένοι τα 19 λάθη και την κακή τους άμυνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το ανάποδο κάρφωμα του Έβανς στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-34, 78-52, 93-82