ΑΕΚ - Κόροιβος 86-60

Κάτια Πετροπούλου

Η ΑΕΚ επικράτησε άνετα του Κοροίβου (ο οποίος αποδείχθηκε σκληρό καρύδι στην αρχή) με 86-60, με τους μικρούς της να κλέβουν την παράσταση στο τέλος.

Εύκολο απόγευμα είχε τελικά η ΑΕΚ!

Καθημερινά ειδικά στοιχήματα (21+)!

Ο Κόροιβος αποδείχθηκε ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο μέρος, με την «Βασίλισσα» να φτάνει στην επικράτησε με 86-60, για την 5η αγωνιστική της Basket League.

Οι μικροί των γηπεδούχων (Μωραΐτης, Αγραβάνης, Τσαλμπούρης) τράβηξαν τα βλέμματα πάνω τους στα τελευταία λεπτά και προσέφεραν ωραίες φάσεις.

Μπάρλοου (14π.), Λαρεντζάκης (13π.), Γκριν (12π.), Σάκοτα (11π.) και Μαυροειδής (10π.) ξεχώρισαν για την ΑΕΚ.

Από τους φιλοξενούμενους, ΝτεΚόζι (12π.), Κάρσον (12π) και Πόσλεϊ (11π.) προσπάθησαν να κάνουν ζημιά.

Η αναμέτρηση άρχισε με τους παίκτες του Κοροίβου να δείχνουν το επιθετικό τους ταλέντο και να κυριαρχούν στα ριμπάουντ, κυρίως στα επιθετικά (6 έναντι 2 της ΑΕΚ). Αυτό τους επέτρεψε να προηγηθούν 2-7 (3') και στην συνέχεια να «χτυπούν» το ματς (15-15, 7'). Η ΑΕΚ, όμως, επανέκαμψε, ο Κάρσον φορτωμένος ήδη με τρία φάουλ πήγε στον πάγκο των φιλοξενούμενων, και η «Βασίλισσα» προηγήθηκε με 26-19 στο 10'. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να κυριαρχούν στα ριμπάουντ και εκτελούσαν πίσω από τα 6.75 (7/14 έναντι 1/10) κι έφτασαν να προηγηθούν με +16 (45-29, 16'), το οποίο και διατήρησε ο Χάρις μέχρι το ημίχρονο (51-35, 20).

Το επιμέρους 4-10 υπέρ του Κοροίβου, με μπροστάρη τον Κάρσον, επέτρεψε στην ομάδα της Αμαλιάδας να πέσει στο -10 (55-45, 26'), με την ΑΕΚ να ανοίγει πάλι την ψαλίδα του σκορ (65-51, 30'). Ο Λαρεντζάκης, που ξεπέρασε τους 900 πόντους στο πρωτάθλημα, έβαλε στο +20 τους γηπεδούχους (71-51, 22'). Το υπόλοιπο του ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους μιρκούς της ΑΕΚ (Τσαλμπούρη, Αγραβάνη, Μωραΐτη) να ξεσηκώνουν το κοινό, αφού έφτασαν την διαφορά στο +30 (86-56, 39), προσφέροντας ωραίες φάσεις.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ είχε 32 εύστοχα σουτ, έναντι 19 του Κοροίβου, πήρε 37 ριμπάουντ κι είχε 9 λάθη. Επίσης, είχε 42 πόντους στο ζωγραφιστό, έναντι 24.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπάρλοου μέτρησε... σβηστά 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Λαρεντζάκης σταμάτησε στους 13, ενώ είχε και 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Γκριν είχε 12 πόντους, ο Σάκοτα 11 και ο Μαυροειδής 10 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρούντρι σε 25' είχε 0 πόντους και 1 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στην 4η περίοδο η ΑΕΚ «καθάρισε» το ματς με επιμέρους 21-9!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το γεγονός ότι επέτρεψε στον Κόροιβο να πάρει 15 επιθετικά ριμπάουντ, ενώ οι φιλοξενούμενοι τα 19/61 σουτ.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Θα μπορούσε να είνει το υπέροχο κάρφωμα του ΝτεΚόζι στο 8', αλλά και οι στιγμές που χάρισαν οι μικροί της ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά, με τα καρφώματα του Τσαλμπούρη, τα κλεψίματα και τις πάσες του Μωραΐτης, αλλά και τις ασίστ του Αγραβάνη.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 51-35, 65-51, 86-60.