ΠΑΟΚ – Άρης 63-57 (vid)

Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι με τον Άρη, επικρατώντας με 63-57 και υποχρεώνοντας τους «κίτρινους» στην πέμπτη σερί ήττα τους σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε τη μεγάλη νίκη ψυχολογίας που έψαχνε μετά τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα αφού το comeback του Άρη στην PAOK Sports Arena δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Ο «Δικέφαλος» έκανε επιμέρους σκορ 23-8 στην τρίτη περίοδο (54-39, 30') όμως στη συνέχεια έχασε το μυαλό του σε επίθεση και άμυνα, βρίσκοντας λύσεις με τον Αθηναίου και μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι! Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Παπαθεοδώρου άντεξε στην πίεση και έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα, παίρνοντας την άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό στο Κύπελλο. Από την άλλη πλευρά ο Άρης έφτασε αισίως τις πέντε σερί ήττες στο πρωτάθλημα, το Κύπελλο και το Basketball Champions League.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες ήταν καλά προσανατολισμένες σε ό,τι αφορά το αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού τους στην PAOK Sports Arena. Συγκεκριμένα, ο ΠΑΟΚ ήταν «διαβασμένος» στο inside game του Άρη με τους Τσαϊρέλη, Μπένσον ενώ οι «κίτρινοι» παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι στο pick-n-roll παιχνίδι του «Δικεφάλου». Ο Κόνιαρης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 κι έκανε το 16-12 ενώ ο Κλάσεν διαμόρφωσε το 18-18 της πρώτης περιόδου με 2/2 βολές για τον ΠΑΟΚ που επέμεινε στο μακρινό σουτ (2/6 τρίπ.) και είχε, επίσης, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και κανένα λάθος απέναντι στον Άρη που άρχισε το β' δεκάλεπτο με σερί 5-0 (18-23, 11'15").

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη προηγήθηκε με +6 με το τρίποντο του Αθηναίου (23-29, 16'05") όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε σε 31-31 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης είχε τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού του αγώνα, έχασε τρεις φορές την ευκαιρία να προσθέσει πίεση στο μυαλό του ΠΑΟΚ καθώς δεν κατάφερε να χτίσει πάνω σε διαφορές 5-6 πόντων. Με εξαίρεση τον Μαργαρίτη ο ΠΑΟΚ δεν πάτησε στη ρακέτα με συνέπεια να... τζογάρει έξω από τα 6.75 αφού ο Άρης του έδωσε ξεκάθαρα το σουτ.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και τις κακές επιλογές του Άρη, άρχισε την τρίτη περίοδο με σερί 9-0 (40-31, 22'01") ενώ ο Μαργαρίτης ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το 47-36 (24'56"). Ο Λάκι Τζόουνς κουβάλησε τον «Δικέφαλο» στην επίθεση, σκοράροντας για το 54-39 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος! Η ομάδα του Παπαθεοδώρου πέτυχε 30 πόντους από λάθη του Άρη ή στον αιφνιδιασμό σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που από τις δύο συγκεκριμένες στατιστικές κατηγορίες, είχαν μόλις δύο πόντους. Παρ' όλα αυτά ο ΠΑΟΚ έχασε το μυαλό του σε επίθεση και άμυνα, ο Άρης απάντησε με 3/4 προσπάθειες και μπήκε ξανά στο παιχνίδι! Με τον δείκτη του σκορ στο 59-55, ο Μαργαρίτης έκοψε τον Αθηναίου σε προσπάθεια για τρεις κι ενώ απέμεναν 68"! Ο Τσόχλας έκανε το 61-55 με 2/2 βολές και «κλείδωσε» τη νίκη του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ μοίρασε 18 ασίστ αντί 11 του Άρη και υποχρέωσε τους «κίτρινους» σε 17 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λάκι Τζόουνς ηγήθηκε επιθετικά του ΠΑΟΚ στην PAOK Sports Arena, έχοντας 20 πόντους με 2/3 βολές, 6/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 5 ριμπάουντ στα 33'35" που έμεινε στο παρκέ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος είχε 0/6 σουτ εντός πεδιάς σε 25:08.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μαργαρίτης έκανε τη «βρώμικη» δουλειά, έχοντας επίσης 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα σε 26:43.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το 23-8 του ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο. Ο Άρης δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Άρης το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ τα 20 χαμένα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 31-31, 54-39, 63-57.