Γ.Σ. Λάρισας/Φάρος – Τρίκαλα 77-70

Ο Γ.Σ.Λ. Φάρος (3-2) αναδείχτηκε νικητής στο θεσσαλικό ντέρμπι επικρατώντας των Τρικάλων (2-3) με 77-70.

Ο αγώνας
Ο Μάρεϊ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 και διαμόρφωσε το 11-17 για τα Τρίκαλα όμως ο Γ.Σ.Λ. - Φάρος ισοφάρισε αρχικά σε 19-19 με τον Ουέαρ και προήθηκε 22-20 με το τρίποντο του Σάφτενααρ. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το 26'58" (38-32) όμως οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 11-0 ως το ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 49-32! Ο Ουέαρ ανέβασε τη διαφορά στο +18 (61-43, 25'55") με κάρφωμα, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά με τους Τζόουνς, Τέγιτς όμως ο Γ.Σ.Λ. προηγήθηκε με 65-47 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Δανία – Ιρλανδία με υψηλές αποδόσεις και 200+ ειδικά στοιχήματα! (21+)

Ο Διαμαντάκος σκόραρε για το 67-52 όμως οι συνεχόμενοι πόντοι των Μάρεϊ, Βασιλειάδη κράτησαν τα Τρίκαλα μέσα στο παιχνίδι (69-61, 33'36"). Ο Τέγιτς έριξε τη διαφορά στους 5 (69-64, 34'11") και ο Ρος σκόραρε για τρεις μειώνοντας σε 73-70 όμως ο Μαραγκός έκανε το 75-70 στα 51" για το φινάλε! Παρ' όλα αυτά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των Τρικάλων και έφτασαν στη σπουδαία νίκη με 77-70!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές έδωσαν 21 ασίστ, σούταρα 27/48 δίποντα κι υπέπεσαν μόλις σε 10 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρόλαντ Σάφτενααρ σε 31:17 είχε 25 πόντους (8/9δ., 1/3τρ., 6/6β.), 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο ΣονΝτρε Τζόουνς ολοκλήρωσε με 2/8 σουτ και μόλις 2 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 75-70 τα Τρίκαλα αστόχησαν σε σουτ που επιχείρησαν οι Τέγιτς και Βασιλειάδης.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ντοβιγιόν Ντρέιπερ τελείωσε το ματς με 12 πόντους και 5 ασίστ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι την αδικαιολόγητη χαλάρωση στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Τρικαλινοί τις 8 χαμένες βολές (16/24)

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 47-32, 65-47, 77-70.