Κύμη - Γ.Σ.Λ. Φάρος 70-71

Ο Γ.Σ.Λ. Φάρος πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στην Basket League επικρατώντας της Κύμης με 70-71 σε ένα παιχνίδι με συγκλονιστική εξέλιξη στο φινάλε.

Ο αγώνας
Οι Θεσσαλοί αιφνιδίασαν την Κύμη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Κ.Γ. «Τάσος Καμπούρης», προηγήθηκαν 3-12 με τον Σάφτενααρ ενώ ο Ουέαρ σκόραρε 4 σερί πόντους για το 15-22 στο 7'36". Η Κύμη αντέδρασε άμεσα, μάζεψε τη διαφορά και μείωσε στο 20-22 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Στη συνέχεια ο Σακελλαρίου μείωσε σε 25-28 στο 12'48" όμως ο Γ.Σ.Λ. Φάρος απάντησε με σερί 10-0 για το 25-38 στο 17'54" ενώ η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 30- 40.

Η διαφορά ανέβηκε στο +13 όταν ο Ουέαρ σκόραρε για το 36-49 στο 24'46", οι Θεσσαλοί έκαναν σερί 11-0 (47-49, 26'23") και ο Γ.Σ.Λ. Φάρος προηγήθηκε με 53-56 στο 30'. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο (60-60, 34'54") ενώ ο Παμακάριος σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 61-65 στα 3'44" για το φινάλε. Ο Τζόουνς μείωσε σε 70-71 στα 50" όμως δεν κατάφερε να γίνει... ήρωας για την Κύμη αφού αστόχησε στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων και οι Θεσσαλοί πανηγύρισαν τη νίκη!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές ήταν οριακά καλύτεροι σε δίποντα τρίποντα και βολές και πήραν 9 περισσότερα ριμπάουντ (31-40).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μανώλης Παπαμακάριος είχε 13 πόντους (2/4δ., 2/2τρ., 3/4β.), 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα κλέψιμο και κανένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάριο Έντουαρντς σε 12:23 έμεινε άποντος έχοντας μόλις ένα ριμπάουντ, μία ασίστ κι ένα λάθος.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Φυσικά η τελευταία επίθεση και το άστοχο σουτ του Κάμερον Τζόουνς.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ουέρ είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 32:17 που αγωνίστηκε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Κύμη τις 14/28 βολές. Άθλιο στατιστικό. Η Λάρισα τον τρόπο που έχασε τη διψήφια διαφορά πόντων που είχε υπέρ της.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 30-40, 53-56, 70-71.