Κολοσσός Ρόδου - ΑΕΚ 82-78 (pics)

Κάτια Πετροπούλου

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να παρουσιάσει ένα καλό πρόσωπο στην Ρόδο και ο Κολοσσός επικράτησε με 82-78, κάνοντας την 4η νίκη του σε 5 ματς στο «Βενετόκλειο» επί των «κιτρινόμαυρων». Κορυφαίος ο Γκρίφιν (22π.).

Συγκεντρωμένος ο Κολοσσός, αποδιοργανωμένη η ΑΕΚ και οι Ροδίτες πανηγύρισαν την δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη τους επί των «κιτρινόμαυρων» (82-78) και 4η στα πέντε τελευταία μεταξύ τους ματς στο «Βενετόκλειο».

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα των φιλοξενουμένων και υπερίσχυσαν στο ζωγραφιστό (36 πόντοι έναντι 20), όπως και στην «μάχη» του... αέρα (35ρ.-25). Από την άλλη, η ΑΕΚ, που δεν είχε στον πάγκο της τον Σωτήρη Μανωλόπουλο λόγω επέμβασης στην μέση, ήταν πιο εύστοχη πίσω από τα 6.75 (12/26) και από την γραμμή των βολών (22/27), αλλά τα κενά διαστήματα που παρουσίασε ξανά, της κόστισαν.

Κορυφαίος για τους Νησιώτες ο Γκρίφιν (22π.), ακολούθησε ο Ράιτ (15π.), ο Πρόστραν (13π.) και ο Χάρις (11π.).

Για τους «κιτρινόμαυρους», ο Γκριν είχε 18 πόντους, ο Μπάρλοου 17 (5/10τρ.), ο Μαυροειδής 11 και ο Ελόνου 10.

Στο πρώτο μέρος ο Κολοσσός είχε υπεροχή σε δίποντα (12/21-5/13) και ριμπάουντ (18-10), αλλά η ΑΕΚ ήταν πιο εύστοχη στα τρίποντα (7/9-3/8) και στις βολές (13/16). Με ένα σερί 7-0, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ (10-4, 4'), αλλά οι «κιτρινόμαυροι» μάζεψαν την διαφορά (13-13, 6'), αλλά Ράιτ και Σταμάτης κράτησαν το προβάδισμα στο 10' (23-19). Στην συνέχεια η ΑΕΚ με σερί 10-0 πήγε από το 28-22 στο 28-32, (16'), οι δύο ομάδες εξακολουθούσαν να δίνουν «μάχη», μέχρι που ο Χάρις έκανε στο ημίχρονο το 43-44, με τρίποντο από τα 9 μέτρα στην λήξη.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν... εφιαλτικό για την ΑΕΚ. Ο Κολοσσός είχε υπεροχή, με τον Γκρίφιν να οδηγεί το ματς και τους φιλοξενούμενους να δείχνουν αντίδραση προς το τέλος. Οι παίκτες του Λυκογιάννη άρχισαν με ένα σερί 7-0, για να καταλήξουν στο επιμέρους 15-2 και να πάρουν προβάδισμα 12 πόντων (58-46, 26'). Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να πέσουν στο -6 (61-55, 28'), αλλά ο Σάκοτα έχασε στη λήξη την ευκαιρία να μειώσει κι άλλο με τρίποντο (65-57, 30'). Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να έχουν τα «ηνία» του αγώνα, με τους παίκτες της ΑΕΚ να πέφτουν στο -5 με τρίποντο του αρχηγού τους (79-74, 29). Γκριν και Τζέιμς μείωσαν κι άλλο (81-78), αλλά ο Πρόστραν έκανε το τελικό 82-78.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Κολοσσός είχε 60% στα δίποντα (έναντι 41%), ενώ πήρε και 35 ριμπάουντ (8-27) κι έκανε 8 κλεψίματα. Έβαλε 16 πόντους εκμεταλλευόμενος τα λάθη της ΑΕΚ και 36 μέσα στο ζωγραφιστό.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκρίφιν ανέβαζε στροφές στην διάρκεια του ματς κι έκανε ένα καταπληκτικό δεύτερο μέρος. Συνολικά είχε 22 πόντους (8/10δ., 0/1τρ., 6/7β.), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ράιτ πρόσθεσε 15 πόντους, ενώ ο Πρόστραν είχε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Χάρις βοήθησε επίσης με 11 πόντους (3/4τρ.), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζέιμς αγωνίστηκε για 22:16 και είχε 1/3 δίποντα, αλλά πήρε 5 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το κρίσιμο του αγώνα. Ο Κολοσσός άρχισε με σερί 7-0, για να επεκτείνει το επιμέρους σκορ σε 15-2 και να πάει την διαφορά στο +12 (58-46, 26'), με μπροστάρη τον Γκρίφιν (9π.). Το επιμέρους της 3ης περιόδου πήγε στο 22-13 (65-57). Έκτοτε η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να απειλήσει και κυνηγούσε διαρκώς στο σκορ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Κολοσσός τίποτα, η ΑΕΚ το κακό της πρόσωπο στο ματς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Θα μπορούσε να είναι το τρίποντο του Μάνις Χάρις από τα 9 μέτρα στην λήξη της 2ης περιόδου, θα μπορούσε να είναι το κλέψιμο του Γκρίφιν από τον Γκριν και το κάρφωμά του με το ένα χέρι στον αιφνιδιασμό, αλλά κρατάμε την αγκαλιά του Ελόνου στον διαιτητή. Με το σκορ στο 70-62, οι διαιτητές καταλόγισαν φάουλ του σέντερ της ΑΕΚ στον Μπρέι. Ο ίδιος διαμαρτυρήθηκε έντονα και πήγε να μιλήσει στον διαιτητή, τον οποίο τελικά πήρε αγκαλιά και κουβέντιασαν για λίγο.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-44, 65-57, 82-78.