Ρέθυμνο - Λαύριο 73-95

Το Λαύριο διέλυσε στην Κρήτη το Ρέθυμνο (73-95) έχοντας 10/12 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο!

Το Λαύριο πήρε σπουδαία νίκη στην Κρήτη επικρατώντας του Ρεθύμνου με 73-95. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Στίβεν Γκρέι σε σπουδαία μέρα (25π.) ενώ συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο είχαν 10/12 τρίποντα!

Το ματς ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα για τις δύο ομάδες στοιχείο το οποίο αντικατοπτριζόταν και στο ταμπλό του σκορ (6-8, 5'). Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Χιου Ρόμπερτσον κι από την άλλη ο Στίβεν Γκρέι ήταν οι πρωταγωνιστές σε ό,τι αφορά την επίθεση. Στη συνέχεια μπήκαν στην εξίσωση οι Χάρης Γιαννόπουλος (19π.) και Ντι Τζέι Τζόνσον. Ειδικά ο Αμερικανός του Λαυρίου με 8 πόντους και 4 ριμπάουντ ήταν η απάντηση στην αστοχία πίσω από τα 6.75 (2/11) κι έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο ημίχρονο (35-40).

Ο Γιαννόπουλος προσπάθησε στο τρίτο δεκάλεπτο να ηγηθεί της αντεπίθεσης των Κρητικών, αλλά ήταν μόνος του. Στην άλλη πλευρά το Λαύριο έπαιζε πιο ορθολογικά και με τον Γκρέι να ευστοχεί συνέχεια βρέθηκε με διψήφια διαφορά πόντων (44-60, 27').

Η προσπάθεια των γηπεδούχων ξεκινούσε και τελείωνε στον Έλληνα φόργουορντ χάρη στον οποίον η διαφορά έπεσε στους 10 πόντους 69-79 (35'). Σε εκείνο το σημείο το Λαύριο βρήκε λύσεις στα πρόσωπα των Αμερικανών του (71-91, 38') βάζοντας και τυπικά τέλος στο ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο στην τρίτη περίοδο είχε 6/7 τρίποντα και στην τελευταία περίοδο είχε 4/5 στοιχεία το οποίο του χάρισε ουσιαστικά τη νίκη. Συνολικά οι νικητές ήταν καλύτεροι σε όλες τις κατηγορίες της στατιστικής, είχαν 9 περισσότερες ασίστ (13-22) και 18 περισσότερα ριμπάουντ (25-43).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Στίβεν Γκρέι σε 26:32 είχε 25 πόντους (3/4δ., 6/10τρ., 1/2β.), 2 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Στεφάν Μούντι σε 11 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ ειχε έναν πόντο με 0/5 σουτ και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Στο 24΄το σκορ ήταν 41-43. Στο τέλος 28' ήταν 46-65. Δε χρειάζεται κάτι άλλο.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ντομινίκ Τζόνσον τελείωσε με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Ρέθυμνο τα πάντα πλην την απόδοση του Χάρη Γιαννόπουλου. Το Λαύριο τίποτα απολύτως.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Τράβις Ντάνιελς με το οποίο το Ρέθυμνο μείωσε σε 30-31.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 35-40, 51-70, 73-95